GeriEkonomi Tüpraş işçileri eylem yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş işçileri eylem yaptı

Tüpraş’ın Aliağa, Kırıkkale, Kocaeli ve Batman’da bulunan dört rafinerisi ile Yarımca Petro-Kimya Tesislerinde çalışan işçiler yarım gün iş bırakma eylemi yaparak, Tüpraş’ın satışını protesto ettiler.

Petrol-İş Merkez Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, sendikanın merkez ve şube yöneticileriyle Tüpraş işçilerinin bir bölümünün TBMM CHP Grubu toplantısına katılmak için Ankara’ya gittiği bildirildi. Tüpraşın satılan yüzde 14.76’lık payının 446 milyon dolara İsrailli işadamı Sami Ofer’in aldığı hatırlatılan açıklamada, "Sami Ofer’in hisselerinin değeri çok kısa sürede 1.2 milyar dolara yükselirken bu hukuksuz satıştan Ofer’in milyonlarca haksız kazanç elde ettiği ortaya çıktı" denildi.

Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Koç-Shell ortaklığının her an değişebileceğini belirterek, Shell’in Koç ile ortaklığındaki payının yüzde 49’a çıkabileceğini ifade etti. "Şartnamede bunların olamayacağına ilişkin hiçbir hüküm bulunmuyor. Belli bir süre sonra Shell’in hisselerini arttırmayacağını kimse garanti edemez" diyen Öztaşkın, Koç-Shell ortaklığınnı yabancı sermayeye karşı tepkileri önlemek amacıyla izlenen bir strateji olduğunu savundu. Öztaşkın, Shell’in konsorsiyumdaki yüzde 10’luk payın sabit kalaması durumunda bile şu an Tüpraş’ta yabancı payının yüzde 447e ulaştığını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle