GeriEkonomi Tüpraş’ın geleceği garanti altında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş’ın geleceği garanti altında

Tüpraş’ın geleceği garanti altında
refid:26134309 ilişkili resim dosyası

TÜRKİYE Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’nin (Tüpraş), 2013 yılı kazancından hissedarlarına 396 milyon 163 bin lira temettü dağıtmasının kararlaştırıldığı 54. genel kurul sonrası açıklamalarda bulunan Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı M. Ömer Koç, Tüpraş’ın, bu çalkantılı ortamda sektör ortalamasının üzerindeki performansını sürdürmenin yanı sıra, şirketin geleceğini garanti altına alarak, rekabetçi konumunu daha da güçlendirecek çok önemli adımlar attığını belirtti.

Kasım 2014’te devreye alınması hedeflenen 2,7 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Projesi yatırımında son aşamaya gelindiğini vurgulayan Koç, Tüpraş’ın 2013’te 7,76 milyon ton motorin satışıyla yüzde 46 pazar payı elde ettiğini ve toplam ürün satışlarının 24,1 milyon ton olduğu 2013’te 4,1 milyar doları ihracat olmak üzere toplam 41,1 milyar lira ciro gerçekleştirdiğini söyledi. Koç, 1,66 milyon lira FAVÖK ve Fuel Oil Dönüşüm Projesi Yatırımı teşvikinden kaynaklanan ertelenmiş vergi gelirinin olumlu katkısıyla 1,2 milyar lira net kâr elde ettiğini belirtti.

BENZİN TÜKETİMİ ARTTI

Koç, “EPDK verilerine göre motorin tüketimi yüzde 7,2 artışla 16,8 milyon tona ulaşırken, yüksek vergi farkına rağmen benzin tüketimi yüzde 1,3 oranında artış kaydederek 1,9 milyon ton olarak gerçekleşti. Jet yakıtı tüketimi de yüzde 6,5 arttı” dedi. Tüpraş’ta yapılan yazılı açıklamada da, 2 Nisan itibariyla temettülerin dağıtılacağı bilgisi verilirken, 158,2 nispetinde ve 1 lira nominal değerde bir adet hisse senedine hissedarların vergi mükellefiyetine göre 1,582 lira brüt, 1,3447 lira net nakit temettü ödeneceği vurgulandı. Açıklamada, Divan Başkanlığını Tüpraş Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu’nun yaptığı 54. genel kurulda, Tüpraş’ın 2013 mali tablolarının onaylanarak, yönetim kurulunun ibra edildiği ve 2014’e ilişkin olarak yapılacak genel kurula kadar görev yapmak üzere yönetim kurulu üyeliklerine Rahmi M. Koç, Semahat S. Arsel, Mustafa V. Koç, Ömer M. Koç, Ali Y. Koç, O. Turgay Durak, Temel K. Atay, Bülent Bulgurlu, Erol Memioğlu, Yavuz Erkut, Ahmet Aksu, Kutsan Çelebican, Osman Mete Altan, Gökçe Bayındır ve Ahmet Turul’un seçildiği kaydedildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle