GeriEkonomi Tüpraş ihalesine durdurma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  96
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş ihalesine durdurma

Tüpraş ihalesine durdurma
refid:3878020 ilişkili resim dosyası

Danıştay, Koç Grubu'na hisse devri tamamlanan Tüpraş'ın yüzde 51'inin blok satışına yönelik ihaleyi durdurdu. Danıştay, ihale şartnamesinde bazı hükümlerin özelleştirme yasasına aykırı olduğunu bildirdi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, TÜPRAŞ'ın yüzde 51'lik hissesinin blok satışına olanak sağlayan 3 ayrı işlemle ilgili Danıştay 13. Dairesi'nin verdiği yürütmenin durdurulması isteminin reddine ilişkin karara yapılan itirazları görüştü.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, TÜPRAŞ'ın yüzde 51 oranındaki kamu hisselerinin

Hisseler işleme kapatıldı

Kararın ardından İMKB'de işlem gören Tüpraş ve Koç Holding'in hisseleri geçici olarak işleme kapatıldı.  Tüpraş işleme kapatıldığında düne göre yüzde 5.41, Koç Holding de yüzde 1.35 düşüşle işlem görüyordu.

BORSA'DA TÜPRAŞ DÜŞÜŞÜ

Danıştay'ın Tüpraş karanını ardından Borsa'ya satış geldi. Endeks kısa süre içinde 44 bin 429 puana kadar geriledi. Bu seviyelerden tepki alımları gelmesine karşın Borsa gün sonunda eksiye geçti.
İMKB Ulusal-100 Endeksi 409 puanlık düşüşle günü 44 bin 841 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 0.9 oranında değer yitirdi.

blok satış yoluyla özelleştirilmesine ilişkin 6 Nisan 2005 tarihli özelleştirme Yüksek Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması isteminin reddine yönelik itirazı yerinde görmedi. Kurul, TÜPRAŞ'ın yüzde 51 oranındaki hissesinin özelleştirilebileceğine karar verdi.

Kurul, TÜPRAŞ'ın yüzde 51 oranındaki kamu hisselerinin blok satış yoluyla özelleştirilmesine ilişkin 29 Nisan 2005 tarihli ihale şartnamesinin yürütmesini ise durdurdu.

Kurul, ayrıca, TÜPRAŞ'ın yüzde 51 oranındaki kamu hisselerinin blok satış yoluyla özelleştirmesine ilişkin yapılan ihaleyi sonuçlandıran 12 Eylül 2005 tarihli İhale Komisyonu kararının da yürütmesinin durdurulmasını kararlaştırdı.
Kurul'un, ihale şartnamesindeki bazı hükümlerin 4046 sayılı Özelleştirme Yasası'nın hükümlerine aykırı olduğuna, bunun sonucunda yapılan ihalenin de yasaya aykırı olduğuna işaret ettiği öğrenildi.

DEVİR İŞLEMİ GEÇEN PERŞEMBE YAPILDI

Yargı süreci devam ederken, TÜPRAŞ’ın yüzde 51 oranındaki hissesinin devrine ilişkin hisse devir sözleşmesi 26 Ocak perşembe günü, Enerji Yatırımları A.Ş.’nin hisselerin bedeli olan 4 milyar 140 milyon doları Özelleştirme İdaresi’nin hesaplarına peşin olarak yatırmasının ardından ÖİB’de imzalanmıştı. Hisse devir sözleşmesinin imzalanmasının ardından 2.5 milyar dolarlık özelleştirme geliri Hazine hesaplarına aktarılmıştı.

Koç-Shell ortaklığının TÜPRAŞ hisselerini devralmak üzere kurduğu Enerji Yatırımları A.Ş.’de Koç Holding’in yüzde 75, Aygaz’ın yüzde 20, OPET Petrolcülüğün yüzde 3, Shell Overseas Investment B.V.’nin yüzde 1.9 ve The Shell Company of Turkey’in yüzde 0.1 payı bulunuyor. Bu arada 50 bin YTL sermaye ile kurulan ve TÜPRAŞ’ın bedelini peşin olarak ödeyen Enerji Yatırımları AbŞ’nin sermayesi de devir işleminden önce 3 milyar 300 milyon YTL’ye çıkarılmıştı.

MUSTAFA KOÇ: BİRŞEY SÖYLEMEK İÇİN ERKEN

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Danıştay'ın TÜPRAŞ kararına ilişkin olarak, “Şu anda bizim söyleyecek fazla bir şeyimiz yok. Biz yükümlülüklerimizi sonuna kadar yerine getirdik. Hisse devri gerçekleşti. Bundan sonra onların vereceği bir karardır ama şu anda daha elimize bir şey gelmedi. Dolayısıyla bir şey söylemek için erken.”

Koç Holding'den yapılan açıklamada ise "Cumhuriyet tarihinin en büyük özelleştirmelerinden biri olan söz konusu ihale ve devir işlemi usul ve kurallarına uygun olarak yürütülmüş, gerekli tüm aşamalar tamamlandıktan sonra tarafların edimlerini yerine getirmesiyle devir gerçekleştirilmiş olup yeni yönetim göreve başlamış bulunmaktadır" denildi.

UNAKITAN: DEĞERLENDİRME YAPAMAYIZ

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun, TÜPRAŞ'ın yüzde 51'lik hissesinin blok satışına ilişkin ihale komisyonu kararının yürütmesini durdurması konusunda, “karar ve gerekçesi elimize geçmeden herhangi bir değerlendirme yapamayız” dedi. Bakan Unakıtan, gazetecilerin konuya ilişkin detaylı sorularını ise yanıtsız bıraktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle