GeriEkonomi Tüpraş bayramı borsaya çifte rekor yaptırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş bayramı borsaya çifte rekor yaptırdı

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) gözde şirketi olan Tüpraş’ın özelleştirme ihalesinin olduğu dün borsada bayram havası eserken borsa endeksi gün içinde 32.745 puana kadar çıkarak günü yine tarihi seviye olan 32.711 puandan tamamladı. Hisse senetleri piyasasında yaşanan bu çoşku bono ve döviz piyasasında da görüldü. Bono bileşikleri ilk kez yüzde 15.50 bileşik faizleri altına sarkarak yüzde 15.35’e kadar geriledi.

İŞLEM HACMİ REKORU:

Hisse senetleri piyasası güne Tüpraş’a odaklı başladı. Ancak Hem Tüpraş hem de Tüpraş ihalesine katılan olan Koç Holding, Aygaz, Petrol Ofisi hisseleri gün boyunca işleme kapalı tutuldu. Borsanın lokomotif hisselerin tahtalarının kapalı olmasına rağmen piyasada 1 milyar 511 milyon YTL ile işlem hacminde de rekor kırıldı. Borsacılar endeksin seans içinde direnç seviyesi olan 32.750 seviyesine kadar yükseldiğine dikkat çekerek, ‘Borsa geçen hafta Tüpraş özelleştirmesine yönelik beklentileri satın almaya başladı. Geçen haftanın son işlem gününde de rekor seviyeye ulaşan endeks, ihale günü çoşkulu seanslar yaşadı.

KAMU VE BANKA HİSSELERİ:

Tüpraş ihalesi borsada tam bir bayram havası yarattı. Özellikle kamu ve banka hisselerinde ciddi primler gözlendi. Bir analist, ‘Piyasada düne kadar Tüpraş için 6 milyar dolarlardan bahsediliyordu. Ancak dün borsada bu rakamın 7-7.5 milyar doları aşacağı beklentisi oluştu. Bu beklenti özellikle önümüzdeki günlerde özelleştirmesi gerçekleştirilecek olan Erdemir hisseleri üzerinde etkili oldu. Erdemir hisseleri günü yüzde 11 oranında primlenerek tamamladı’ dedi. Dövizde yukarı yönlü bir hareketlilik beklentisine rağmen piyasalardaki bayram havasından dolarda nasibini aldı. Uluslararası piyasalarda dolar değer kazanırken, iç piyasada TL karşısındaki değer artışı olumlu havanın etkisiyle sınırlı kaldı. Böylece dolar kuru günü 1.3390 seviyesinden tamamladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle