GeriEkonomi Tüp geçit için geri sayım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüp geçit için geri sayım

İstanbul'un kentiçi trafiğine uzun vadede çözüm bulmak amacı ile uzun yıllardan bu yana yapımı gündemde olan tüp geçit ve banliyö hatları projesinde geri sayım başladı.

1.8 kilometre uzunluğundaki tüp geçit inşaatını da içine alan ve kısa adı Marmaray olan 70.5 kilometre uzunluğundaki banliyö hatları inşaatı projesinin ilk etabını oluşturan Mühendislik ve Müşavirlik hizmetleri seçimi için müzakerelere başlandı.

Ulaştırma Bakanlığı ile projenin finansmanını üstlenen Japon Uluslararası Kredi kuruluşunun (JICA) işbirliğinde yürütülen mühendislik ve müşavirlik ihalesinde ilk sırayı alan Türk-Japon grubu ile yapılan görüşmelerin önümüzdeki bir kaç ay içinde sonuçlandırılması bekleniyor.

Mühendislik ve müşavirlik çalışmalarının ardından sistemin uluslararası düzeyde ihale edilmesi gündeme gelecek.

Halen dünyanın önde gelen çok sayıda firmasının ilgilendiği İstanbul tüp geçit ve ilgili sistemlerin yapımına 2001 yılı Mayıs ayı içinde başlanması öngörülüyor.

2005'te tamamlanacak

Japon kredisi kullanılması nedeni ile çok sayıda Japon firmasının ilgilendiği İstanbul tüp geçit projesinin ilk etabını oluşturan mühendislik ve müşavirlik hizmetleri için 70 milyon dolarlık bir harcama yapılacak. Saatte 70 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak sistem 2005 yılında tamamlanarak hizmete alınacak.

Yaklaşık 1 milyar dolarlık yapım maliyeti bulunan tüp geçit ve ilgili sistemlerin yapımı için gerekli finansman Japonya'dan sağlanacak. Kredinin ilk bölümü mühendislik ve müşavirlik hizmeti, ikinci kısmı ise yapım çalışmaları için kullanılacak. (aa)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle