GeriEkonomi Tuncay Ziraat Yönetim Kurulu'nda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tuncay Ziraat Yönetim Kurulu'nda

Ziraat Bankası'nın bugün yapılan Genel Kurulu'nda, Mustafa Ünal'dan boşalan Yönetim Kurulu üyeliğine, bankada görev yapan Halil İbrahim Tuncay getirildi. Seçim maddesi bulunmayan genel kurulda, diğer üyeler yerini korudu.

Üç yıllığına seçilen yönetim kurulu üyelerinin, 2 yıl daha görev yapması bekleniyor. Öte yandan Ziraat Bankası Yönetin Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Üyesi olan Mustafa Ünal, Yapı Kredi Bankası Yönetim Kurulu'na seçilmesi nedeniyle istifa etmişti.

YENİ YÖNETİM KURULU
 
Genel Kurul sonrası, bankanın yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: ''Zeki Sayın (Yönetim Kurulu Başkanı), Prof. Dr. İlhan Uludağ (Yönetim Kurulu Başkan Vekili), Can Akın Çağlar (İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdür), Murat Ulus Murahhas Üye, Erol Berktaş Murahhas üye, Nurzahit Keskin murahhas üye, Mehmet Mumcuoğlu murahhas üye, İbrahim Tuncay yönetim kurul üyesi, Osman Arıoğlu yönetim kurulu üyesi, Burhanettin Aktaş yönetim kurulu üyesi, Emin Süha Çayköylü yönetim kurulu üyesi.''

BANKANIN AKTİFLERİ YÜZDE 9 BÜYÜDÜ

Genel Kurul'da geçtiğimiz yıla ait hesaplar da ele alındı. Buna göre 2003 yılı değerleriyle 2002 yılı sonunda 42.9 katrilyon lira olan aktifleri yüzde 9 reel büyümeyle 46.6 katrilyon liraya çıktı. 31.9 katrilyon lira olan toplam mevduat da yüzde 6'lık büyümeyle 33.9 katrilyon liraya yükseldi.

Bankanın 4.7 katrilyon lira olan özkaynakları ise yüzde 23 oranında büyüyerek 5.8 katrilyon liraya ulaştı. Özkaynaklardaki artış 2003 yılı karından kaynaklandı. Bankacılık sektörünün yaklaşık 5'te birini oluşturan Ziraat Bankası'nın toplam aktif büyüklüğünün yanı sıra toplam mevduattan aldığı pay da yüzde 23'ler seviyesinde bulunuyor.

Bu arada Ziraat Bankası'nın geçmiş yıllardan sorunlu kredilerin çözümü için attığı adımlar kapsamında, borçlu 219 bin üreticiden ve tarım Kredi Kooperatifleri'nden 178 bin adedi toplam 600 trilyon liraya ulaşan tutar ile yeniden yapılandırıldı. 
   


Yorumları Göster
Yorumları Gizle