GeriEkonomi Tunaboylu: Rehabilite edilirken bankalar ölüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tunaboylu: Rehabilite edilirken bankalar ölüyor

BANKACILIK sektöründe en iyi özelleştirme yönteminin, bankaların kendi kendini özelleştirmesi olduğunu belirten Ziraat Bankası Genel Müdürü Osman Tunaboylu, özelleştirme kapsamına alınan bankaların, ‘rehabilite edilirken öldüğünü’ söyledi.

ZİRAAT Bankası Genel Müdürü Osman Tunaboylu, özelleştirme kapsamına alınan bankaların, ‘rehabilite edilirken öldüğünü’ söyledi. 136 yıl önce tarım sektörüne destek amacıyla kurulan Ziraat Bankası'nın geleneksel işlevlerinin henüz bitmediğini söyleyen Tunaboylu, ‘‘En iyi yol, kurumun kendi kendini özelleştirmesidir’’ dedi.

Kamu bankalarının özelleştirilmesi; Dünya Bankası'nın 750 milyon dolarlık Mali Sektör Uyum Kredisi dolayısıyla, ekonomi gündeminin sıcak konularından birini oluşturuyor. Dünya Bankası, üç kamu bankasının tek bir yasanın şemsiyesi altında özelleştirilmesini öneriyor. Buna karşılık Tunaboylu, bankanın nasıl özelleştirileceğine ilişkin özgün bir yasa taslağı hazırlayarak Hazine'ye gönderdi. Bankacılık sektöründen sorumlu Hazine Müsteşar Yardımcısıyken, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'ne getirilen Tunaboylu, Ziraat Bankası'nın nasıl özelleştirilmesi gerektiğini şöyle anlattı:

Bankaların, bugünkü sistem içinde özelleştirilmesi doğru değil. Özelleştirme kapsamına alınan bankalar, rehabilite edilirken ölüyor. Personel motivasyonunu kaybediyor, müşteri portföyü zayıflıyor.

Ziraat Bankası'nın Türk çiftçisine hizmet görevi henüz bitmemiştir. O nedenle Ziraat Bankası, hem özel hukuka tabi bir A.Ş olarak ticarileşebilir ama aynı zamanda tarıma dönük geleneksel işlevlerini sürdürebilir. .

Ziraat Bankası'nın yeniden yapılanmasına ilişkin çalışmamızda Banka ile Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) arasında fonksiyonel bir bağ öngördük. Bu bağ geçmişte vardı fakat daha sonra çıkarılan bir yasayla koparıldı.

TKK'nın Banka'da yüzde 11 hissedar olmasını öngörüyoruz. Banka da kooperatiflerin yönetimlerinde temsilci bulunduracak. Kullandırdığı kredilerin amacına uygun olup olmadığını denetleyecek. Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerinin reeskont mercii olacak. Küçük çiftçi ile doğrudan kooperatifler muhatap olacak.

Ziraat Bankası, karlı olmadığı bölgelerden çekilecek. Çağdaş bankacılığın gereklerine uygun olarak çalışacak. Ama tarım kesimine, ürün veya bölge bazında projeler hazırlayıp finansman sağlayacak.

Tunaboylu'nun yasa taslağı

Yasanın amacı, ‘Banka’yı çağdaş bankacılığın ve uluslararası rekabetin gereklerine göre çalışacak ve halka açılmak suretiyle özelleştirilmesini sağlayacak şekilde yeniden yapılandırmak' olarak belirtiliyor. Ziraat Bankası, özel hukuka tabi, karlılık ve verimlilik ilkelerine göre çalışan, çalışmalarında özerk bir A.Ş olacak.

Bankanın amaçları; ‘‘Küçük ve orta ölçekli tarımsal üreticilerin kredi ihtiyaçlarını karşılamak, Ülke tarımının gelişmesi için bölge ve ürün bazında projeler hazırlamak, Yurtdışı tarım ve finans kuruluşlarıyla işbirliği sağlayarak proje hazırlanması ve uygulanması aşamalarında teknoloji ve finans desteği sağlamak, Tarım ve tarıma girdi sağlayan sanayiin üretim ve ihracatının arttırılması başta olmak üzere ekonominin her kesiminin gelişmesine katkıda bulunmak’’ olarak sıralandı.

Sermaye: Banka'nın sermayesi, her biri 10 milyon lira değerinde elli milyon hisseye ayrılmış olarak 500 trilyon Türk Lira olarak öngörülüyor.

Hisse Senetleri: A,B ve C gruplarına ayrılmak üzere Bankanın hisse senetlerinin tamamı ada yazılı. A grubu hisseler Hazine'ye, yüzde 11'i temsil eden B grubu hisseler, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'ne ait olacak. Sermayenin yüzde 49'unu temsil eden C grubu hisseler, halka arz edilmek üzere, Hazine'ce taahhüt edilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle