GeriEkonomi Tüketirken...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüketirken...

Kapıdan, posta ve katalog yoluyla alışveriş

- Satın almayı düşündüğünüz mal, birkaç parçadan oluşuyorsa parça sayısına dikkat edin. Yapıtığınız sözleşmede satıcının adı veya unvanı ile adresinin, sözleşme tarihinin, mal cinsi, miktarı varsa marka ve modelinin bulunmasına dikkat ediniz. İmzaladığınız sözleşmeyi sonuna kadar okuyun. Sözleşme tarihinin imzaladığınız tarih olmasına; malın teslim tarihine ve peşin satış fiyatına dikkat edin. Toplam borcunuz kadar tek bir senet imzalamanız aleyhinizedir.

Yasal haklarınız;

- Hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeden ve hiçbir gerekçe göstermeden teslim aldığınız tarihten itibaren 7 gün içinde malı kabul etmek ya da reddetmek hakkına sahipsiniz. Cayma bildiriminizi; iadeli taahhütlü mektup, noter aracılığıyla gönderilen ihbarname veya cayma bildirimini bizzat teslim yoluyla satıcıya ulaştırabilirsiniz. Bu durumda satıcı, ödediğiniz bedeli ve sizi borç altına sokan her türlü belgeyi 10 gün içinde iade etmekle ve 20 gün içinde malı geri almakla yükümlüdür.

Sonuç alamazsanız

- Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz. Bilirkişi incelemesi gerektiren uyuşmazlıklar hariç, başvurunuz en geç bir ay içinde karara bağlanır ve ücret alınmaz. Tüketici mahkemesi sıfatıyla görev yapan Asliye Hukuk, Ticaret Mahkemelerine de başvurabilirsiniz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle