GeriEkonomi Tüketim ABD'deki durgunluğu takmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüketim ABD'deki durgunluğu takmadı


Amerikan ekonomisinin büyüme hızındaki yavaşlama ve çok sayıda çalışanın işini kaybetmesi, tüketici harcamaları ve kişisel gelirlerdeki artışı şimdilik kısmadı.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın açıklamasına göre, ABD'de tüketici harcamaları Mayıs ayında binde 5, reel olarak da binde 3 arttı. Ücretler, faiz gelirleri ve devlet yardımları dahil, kişisel gelirler de binde 2 arttı.

Mayıs ayındaki tüketici harcamalarındaki artışlarda, otomotiv, çamaşır makinesi gibi dayanıklı mallar satışları artması kayda değer rol oynadı. Ancak enerji fiyatlarındaki hızlı artışlar, tüketici harcamalarındaki büyümeyi şişkin gösterdi. Kişisel tasarruf oranı Nisan'da -1 iken Mayıs'da 1.3'e düştü.

Amerikan ekonomisinin Mart sonunda geçen 12 ay itibariyle yüzde 1.2 olan büyüme oranının Nisan-Haziran döneminde son bir yıl itibariyle binde 5'e inmesi, ancak büyüme hızının yıl sonunda yeniden artması bekleniyor.

Uzmanlar, ekonomik büyümedeki yavaşlama ve yoğun işten çıkarmaların, tüketici harcamaları, kişisel gelirler ve tasarruflara olumsuz etkisinin daha sonraki aylarda iyice belirginleşeceğini tahmin ediyor.

Bu arada ucuz ithalat ve mal bolluğu, arz fazlası nedeniyle Amerikan şirketlerinin fiyatları artıramaması, tüketicilerin, ekonomideki daralmayı henüz şirketler kadar hissetmemesini sağlıyor. (Washington-aa)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle