GeriEkonomi Tüketiciyi korumaya ‘kızılötesi’ tasarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüketiciyi korumaya ‘kızılötesi’ tasarısı

AKP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu, ‘Tüketiciyi bilinçaltı reklama karşı korumak’ amacıyla TBMM’ye ilginç bir yasa tasarısı sundu. Başoğlu, ‘Kızılötesi ışınlar ve düşük frekanslı reklamlarla gizli propaganda’nın engellenmesini öngörüyor. Tasarı bu amaçla 10 yıla kadar hapis getiriyor.

AKP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu, kızılötesi ışınlar ve düşük frekanslı reklamlarla tüketiciye gizli propoganda yapıldığını belirtti ve ‘Tüketiciyi bilinçaltı reklama karşı korumak’ amacıyla bir yasa teklifi verdi. Başoğlu, ‘Subliminal’ yöntemi kullanılarak elektronik cihazlarla, TV programı, film, reklam ve müzik eserleri aracılığıyla ‘gizli propaganda’ yapılmasının önlenmesini istedi.

GİZLİ REKLAM DEĞİL:

Başoğlu, bu yasal düzenleminin muhatabının, film ve programların fonunda görülen ‘gizli reklamlar’ olmadığını belirterek, sözkonusu yöntemin çok daha karmaşık olduğunu ifade etti. Başoğlu, ‘Subliminal’ adı verilen yöntemin bilimsel olarak kanıtlandığını belirterek, ‘İnsanlara gönderilen kızılötesi ışınlar ve kulağın duyamadığı dalgalarla bilinçaltını etkileyen propaganda ve reklam yapılabiliyor’ dedi.

GİZLİ MESAJ VERİLEBİLİR:

Başoğlu, bu tür propagandaya maruz kalan kişilerin bir alışveriş merkezine gittiğinde hiç düşünmediği bir ürünü alıp eve dönebildiğini, ya da bir ülke ve bir topluluk hakkında farkında olmadan olumlu ya da olumsuz görüşe sahip olabildiğini savundu. Başoğlu, ‘Bu gizli propaganda gelişmiş cihazlarla ortaya çıkarılabilir. 55 ülke bu yöntemi yasaklamış. Biz de ise yasası yok’ dedi.

İLK 1950’DE SAPTANDI:

Bu yöntemin ilk kez 1950 yılında bilim adamları tarafından saptandığını ifade etti. TV ve radyo programları filmler, video ve müzik kasetlerinde bu yöntemin uygulanıp uygulanmadığının ‘özel cihazlarla’ ortaya çıkarılabileceğini savunan Başoğlu, ‘RTÜK’de bazı cihazlar var. Bilim adamlarının katkısıyla daha da geliştirilerek, bilinçaltımızı kurtarabiliriz’ dedi.

YASA TEKLİFİ NE GETİRİYOR:

Başoğlu’nun TBMM Başkanlığı’na verdiği yasa teklifine göre, tüketicilerin algılarında bilinç dışı etkilere neden olabilecek özel teçhizat ve teknik kullananlar, en az 10 yıl ağır hapis cezasına ve 6 milyar YTL’den az olmamak üzere para cezasına çarptırılacak. Yasa teklifi, radyo, televizyon, video, ses, film ve her türlü benzeri iletişim ürünlerinde, çift ses kayıtları dahil olmak üzere tüketicilerin algılarında, bilinçdışı etkilere sebep olabilecek ‘Bilinçaltı reklam ve mesaj’ olarak isimlendirilen hiçbir özel teçhizat ve tekniğin kullanılmamasını öngörüyor.

İNSAN BEYNİ AYDINLANMADI:

Teklife göre, sinema, video ve müzik eserleri veya benzeri ürünlerde bilinçaltı mesajların belirlenmesi durumunda her türlü sorumluluk; yerli yapımlarda yapımcısına, yabancı yapımlarda ise ithalatçısına ait olacak. Teklifin gerekçesinde, insan beyninin ve bilincinin tüm limitlerinin ve karanlık yönlerinin tamamıyla aydınlatılmadığı kaydedildi. Bu nedenle özel teknik ve teçhizat kullanımının nasıl bir etki oluşturup oluşturmayacağı bilimsel metotlarla sorgulanıp kesin olarak belirleninceye kadar bu tür tekniklerin kullanımına sınırlandırma ve denetim getirilmesi gerektiği ifade edildi.

Subliminal reklamcılık nedir

BAZI
ses, imge ve sloganlarla tüketicinin bilinçaltına mesaj gönderilmesi, subliminal reklamcılık olarak tanımlanıyor ve 1950’li yıllardan beri dünyada tartışma yaratıyor. Tüketicinin özgür algısı dışında, pazarlama alanında gizli bir beyin yıkama taktiği olarak görülen subliminal reklamcılık henüz bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Bu nedenle de örneğin İngiltere’de resmen yasaklanmadı.

ABD’de de Federal İletişim Komisyonu 1974 yılında subliminal reklamcılığın kamu yararına olmadığı görüşüyle bu yöntemi kullanan yayıncıların cezaya çarptırılması kararı aldı. Ancak reklamcılık sektörüne yasak getirilmedi. ABD’de yıllardır bu yöntemin ne kadar etkili olduğu tartışılıyor. Uzmanların çoğu subliminal mesajların zorlayıcı olmadığı görüşünde. Bu nedenle de ABD’de reklamlar özel olarak subliminal mesaj gözetimine tabi tutulmuyor.

Subliminal mesajlar bir film seansında saliselik görüntüler halinde verilebildiği gibi afişlere de gizlenebiliyor. Ayrıca müzik de etkili bir araç. Hızlı müziğin insanları alışverişe yönlendirdiği söyleniyor. Hatta psikologların yaptığı bir deneyde çalan müziğin milliyetinin şarap alışverişinde ülke tercihini değiştirebildiği tespit edilmiş. Asda marketlerinden birinde yapılan deneyde Alman müziği çaldığı zaman Alman şaraplarının satışı artmış, Paris’ten akerdeon nağmeleri duyulduğunda ise Fransız şarapları daha çok satmaya başlamış.

Rusya’da yaşanan bir olayda ise Klinskoye marka biranın reklamıyla bağlantılı olarak Pepsi satışlarının arttığı tespit edilmiş. Bu iddiaya karşın bira reklamına nasıl bir Pepsi mesajı gizlendiği henüz bilinmiyor.

Saliselik görüntüyle mısır satışı patlamış

SUBLIMINAL
reklamcılık ilk kez 1950’li yıllarda Amerika’da ortaya çıktı. James Vicary adlı reklamcılık uzmanı sinema salonlarında yaptığı bir deney sonucu patlamış mısır ve kolalı içecek satışlarının arttığını iddia etti. Bu deneyde film perdede oynarken saliselik görüntüler halinde ‘patlamış mısır ye’ ve ‘Cola iç’ sloganları çıkıyordu. Seyirci bu sloganları bilinciyle algılayamadığı halde, bilinçaltına hitap eden bu sloganlar sayesinde Cola satışlarının yüzde 18.1, patlamış mısır satışlarının ise yüzde 57.7 arttığı iddia edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle