GeriEkonomi Tüketicinin kredi borcu azaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüketicinin kredi borcu azaldı

Tüketicinin kredi borcu azaldı
refid:3449101 ilişkili resim dosyası

Kamu kesiminde maaş ve ücret ödemelerinin yapıldığı geçen hafta, tüketicilerin bankalara olan kredi kartı borçları 561 milyon YTL azalarak 15.5 milyar YTL’ye kadar indi.

Merkez Bankası’nın verilerine göre 14 Ekim itibariyle 16.1 milyar YTL’ye kadar ulaşan bankaların kredi kartı alacaklarına ilişkin stok geçen hafta sonunda 15.5 milyar YTL’ye kadar geriledi. Yaşanan 561 milyon YTL’lik azalma tümüyle taksitsiz kredi kartı borçlarından kaynaklandı. Bankaların tüketicilerden olan taksitsiz kredi kartı alacakları 579 milyar YTL’lik daralmayla 10.5 milyar YTL’ye inerken, taksitli alacaklar ise 15 milyon YTL daha artarak ilk defa 5 milyar YTL’yi aştı.

Tüketici kredilerindeki konut kredilerine bağlı büyüme eğilimi ise geçen hafta da devam etti. 214.9 milyon YTL daha büyüyen bireysel tüketici kredilerine ilişkin stok 24.9 milyar YTL’ye kadar yükseldi.
Bu kapsamdaki konut kredileri bir hafta içerisinde 259 milyon YTL artarak 9.8 milyar YTL’ye çıkarken, taşıt kredileri 10 milyon, diğer krediler de 34.6 milyon YTL azaldı. Taşıt kredisi alacakları 5.6 milyar YTL’ye diğer tüketici kredileri de 9.6 milyar YTL’ye geriledi. Bu arada bankaların zamanında tahsil edemedikleri için takibe aldıkları kredi kartı alacakları 11.8 milyon YTL daha büyüyerek 1.2 milyar YTL olarak gerçekleşti. Takipteki tüketici kredileri ise 165 milyon YTL oldu.
(ANKARA/ANKA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle