GeriEkonomi Tüketicinin güveni erozyona uğradı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüketicinin güveni erozyona uğradı

Tüketicinin güveni erozyona uğradı
refid:3429342 ilişkili resim dosyası

Tüketici güven endeksi eylülde yüzde 2.01 oranında düşerek 95.5’le şimdiye kadarki en düşük noktasına indi. Düşüş, tüketicilerin satın alma güçlerine, genel ekonomik duruma ve iş bulma olanaklarına ilişkin değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklandı.

Devlet İstatistik Enstitüsü ve Merkez Bankası’nın ortaklaşa yaptıkları tüketim eğilim anketi ve ankete verilen bazı yanıtlardan oluşturulan tüketici güven endeksinin eylül ayı sonuçları açıklandı.

Buna göre ilk kez bu yıl haziranda 99.1’le güvensizlik noktasına inen tüketici güven endeksi, temmuzda 99.2’de kalmıştı. Ağustosta yüzde 1.78 oranında düşerek 97.5’e gerileyen tüketici güven endeksinde eylülde gözlenen yüzde 2.01 oranındaki güven kaybında en önemli rolü gelecek döneme ilişkin genel ekonomik duruma ilişkin beklentilerdeki kötüleşme oynadı. Söz konusu bileşene ilişkin endeks yüzde 3.37 oranında düşürek 89.9’a kadar geriledi. Mevcut dönem satınalma gücüne ilişkin endeks yüzde 2.56, gelecek dönem satınalma güvüne ilişkin endeks yüzde 1.99, iş bulma olanaklarıyla ilgili endeks yüzde 1.21, mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğuna ilişkin endeks ise yüzde 1.18 oranında düştü.

Buna göre mevcut dönemdeki satınalma gücünün önceki döneme göre daha iyi olduğunu ve gelecekte satınalma gücünün bugünden daha iyi olacağına inananların oranı giderek azılırken, gelecek dönemde enel ekonomik durumun bugünkünden daha iyi olacağına inanaların oranında da da önemli bir düşüş yaşanıyor. İş bulma olanaklarının artacağına inananların oranı da giderek azalıyor.

SATINALMA GÜCÜ

Ankete katılan tüketicilerin ağustosta yüzde 15.7 olan altı ay öncesine göre şu andaki satınalma gücünün daha iyi olduğunu söyleyenlerin oranı eylülde yüzde 14.9’a inerken, daha kötü olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 33’ten yüzde 36.5’e kadar yükseldi. Gelecek altı aylık dönemde satınalma gücünün daha iyi olacağına inananların oranı yüzde 1’dan yüzde 14.8’e geilerken. Daha kötü olacağını belirtenlerin oranı ise yüzde 29.6’dan yüzde 32.2’ye çıktı.

GENEL EKONOMİK DURUM

Türkiye’nin öceki üç aylık döneme göre şu adaki genel ekonomik durumunun daha iyi olduğunaü inananların oranı yüzde 20.5’ten yüzde 18.9’a inerken, daha kötü olduğuna inananların oranı ise yüzde 34.5’ten yüzde 38.7’ye yükseldi. Gelecek üç aylık dönemde ekonomik durumun içinde bulunulan döneme göre daha iyi olacağına inanların oranı yüzde 20.1’den yüzde 17.9’a düşerken, daha kötü olacağına inanların oranı da yüzde 30.2’den yüzde 34.2’ye çıktı.

Gelecek altı aylık dönemde iş bulma olanaklarının artacağına inananların oranı yüzde 18.9’dan yüzde 18.7’ye indi. Buna karşılık azalacağına inananların oranı yüzde 38.7’den yüzde 39.3’e yükseldi.
(ANKA)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle