GeriEkonomi Tüketicilerin banka borcu 61,9 milyar YTL'yi buldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüketicilerin banka borcu 61,9 milyar YTL'yi buldu

Faiz oranlarındaki yükselmeyle birlikte artış hızı temmuzda önemli ölçüde azalan tüketicilerin bankalara olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçları geçen hafta 502 milyon YTL daha artarak 61.9 milyar YTL'ye ulaştı.

Tüketicilerin bankalara olan borçlarında bu yılın ilk yedi aylık döneminde ise toplam 16.4 milyar YTL'lik artış kaydedildi.

Merkez Bankasının verilerine göre temmuzun son haftasında tüketici kredileri 261 milyon YTL artarak 42.3 milyar YTL'ye kadar yükseldi. Bu kapsamdaki konut kredileri 57 milyon YTL artarak 20.7 milyar YTL'ye kadar yükseldi. Temmuz ayındaki toplam artış 141.3 milyon YTL'de kalan konut kredileri yılın ilk yedi aylık döneminde ise 8.3 milyar YTL genişledi.

Taşıt kredileri ise 26 milyon YTL azalarak 6.7 milyar YTL'ye geriledi. Taşıt kredilerinde yıl başından temmuz sonuna kadar olan dönemde ise toplam 599 milyon YTL'lik bir büyüme yaşandı.

Konut ve taşıt dışındaki amaçlar için kullanılan tüketici kredileri ise 229 milyon YTL'lik bir büyümeyle 14.9 milyar YTL'yle kadar çıktı. Söz konusu kredilerde temmuz ayı içerisinde toplam 352 milyon, yılın ilk yedi aylık döneminde de 4.9 milyar YTL'lik artış gözlendi.

Tüketicilerin bankalara olan kredi kartı borçları ise geçen hafta 242 milyon YTL artarak, 19.6 milyar YTL'ye kadar yükseldi. Söz konusu artışın tümü de taksitsiz borçlardan kaynaklandı. Taksitsiz kredi kartı borçları 12 milyar YTL'ye ulaşırken, taksitli borçlar ise 7.6 milyar YTL'de kaldı. Kredi kartı borçları da bu yılın ilk yedi aylık döneminde toplam 2.6 milyar YTL'lik bir büyüme gösterdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle