GeriEkonomi Tüketiciler "ramazan fırsatçılarını" izliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüketiciler "ramazan fırsatçılarını" izliyor

Tüketiciler Birliği İzleme Komitesi Başkanı Cahide Pamuk, “Bazı gıda üretici ve satıcıları, ramazan ayını vurgun dönemi olarak görmekte, maliyetlerde artış olmamasına rağmen ürünlerine fahiş zamlar yapmaktadır” dedi.

Pamuk, yaptığı açıklamada, ramazan ayının, sosyal dayanışmanın toplumda en üst seviyeye çıktığı, yardımlaşma ve misafir ağırlama gibi güzel geleneklerin yoğun şekilde yaşandığı bir dönem olduğunu söyledi.

Tüketicinin beslenmesine özen gösterdiği bu ayda yaptığı gıda harcamalarının, misafir memnuniyeti ve doyumluluk esasıyla gerçekleştirildiğini ifade eden Pamuk, ramazan ayında harcamaların arttığını bildirdi.

Pamuk, ramazan ayında özellikle bazı gıda ürünlerinde beklenmedik zamlar yapılabildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bazı gıda üretici ve satıcıları, ramazan ayını vurgun dönemi olarak görmekte, maliyetlerde artış olmamasına rağmen ürünlerine fahiş zamlar yapmaktadır.

Tüketiciler Birliği, geçen yıllarda, ramazan dönemindeki bu vurguncu zihniyeti tespit ederek kamuoyuna açıklamış ve bu şekilde fahiş zam yapan firmaların geri adım atmasını sağlamıştır.

Geçen yıl ramazan öncesi zam spekülasyonlarına karşı aldığımız tedbirler sonucunda birkaç ufak fiyat hareketi dışında temel gıda maddelerinde artış gerçekleşmemiştir. Geçen yıla göre mali krizin etkilerinin yüksek düzeyde devam ettiği süreçte yaşayacağımız ramazan ayının fırsatçılık olarak değerlendirilmeksizin tüketicinin beslenme ihtiyacı ve misafir ağırlama arzusunu yerine getirmesi sağlanmalıdır.”


Bu yıl da “ramazan fırsatçılarını” yakından izleyeceklerini ifade eden Pamuk, “Ramazan vurguncularının izlenmesi ve niyet ettikleri haksız girişimin önlenmesi için, ramazan öncesi temel gıda ürünleri olan bakliyat, yağ, et, tavuk ve kahvaltılık ürünlerinde fiyat tespitleri yapılmıştır. Önümüzdeki dönemde fahiş fiyat artışı yapanları kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

Pamuk, bu süreçte tüketicilerin dikkatli olmalarını ve tanık oldukları aşırı fiyat artışlarını Tüketiciler Birliğine bildirmelerini istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle