TÜGİAD Başkanı Öner: Mersin’de ihracat ve ithalat geriledi

Hürriyet Haber
01.09.2015 - 13:39 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Çukurova Şube Başkanı Armağan Öner, Mersin’de bu yılın temmuz ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre hem ihracatta hem de ithalatta azalma olduğunu söyledi. Öner, ihracattaki düşüşün ana nedenlerinden birinin çevre ülkelerdeki karışıklıklar olduğunu kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verileri açıklandı. Armağan Öner, rakamlara bakıldığında ülke genelinde ihracatın yüzde 16.2, ithalatın ise yüzde 8.7 azaldığını söyledi. İhracatın 2015 yılı temmuz ayında, 2014 yılının aynı ayına göre yüzde 16.2 azalarak 11 milyar 181 milyon dolar, ithalatın ise yüzde 8.7 azalarak 18 milyar 209 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Öner, dış ticaret açığının ise yüzde 6.5 arttığını ifade ederek, ""Mersin’de de bu yılın temmuz ayında, geçen yılın aynı ayına göre hem ihracatta hem de ithalatta düşüş kaydedildi. Buna göre Mersin’in 2014 yılı temmuz ayında 89.2 milyon dolar olan ihracatı 2015 yılı temmuz ayında 88.2 milyon dolara geriledi. Bir önceki yıl haziran ayında 112.3 milyon dolar olan ihracat da bu yılın aynı ayında 103.7 milyon dolara düştü" diye konuştu.

KOMŞULAR OLUMSUZ ETKİLEDİ
Öner, TÜİK’in dış ticaret verilerine göre Mersin’in ithalatının da bir önceki yıla göre gerilediğini, bir önceki yıl temmuz ayında Mersin’in 120.9 milyon dolar olan ithalatının, bu yılın aynı ayında 106.8 milyon dolara gerilediğini kaydetti. Çukurova Bölgesi’ndeki ihracat düşüşüne büyük oranda komşu ülkelerde yaşanan olayların etken olduğunu savunan Armağan Öner, şunları söyledi:

"Daha önce de sık sık dile getirdiğimiz gibi Çukurova illerinin yaşanan bu olaylar nedeniyle ekonomik ve sosyal kayıpları çok büyük. Bu kayıplar özellikle Mersin’de ciddi biçimde hissedilmektedir. Mersin pek çok sektörde çok iyi bir potansiyele sahip olmasına karşı çatışmalardan fazlasıyla etkilenmiş, bu potansiyeli yeterince kullanamamıştır. Komşu ülkelerden gelen on binlerce mültecinin yol açtığı ekonomik ve sosyal sorunlar, Suriye ve Irak’ta giderek artan çatışmalar bölgenin dengesini sarsmıştır. Bütün bu gelişmeler, en çok da bölge ihracatını etkilemiştir."

Armağan Öner ayrıca, Türkiye’nin kanayan yarası dış ticaret açığına karşı da teknoloji üretimini ve işletmelerin rekabet gücünü arttırmak gerektiğinin altını çizerek, "Mersin’de bugün pek çok sektör, hala küçük ölçekli firma ağırlıklıdır. Bu da işletmelerin kurumsallaşmasını engellemektedir. Mersin’de hem rekabet hem de ihracatın artmasına dönük devlet desteğinin arttırılması, KOBİ’lerin önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir" diye konuştu.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı