GeriEkonomi TÜBİTAK çocuklara bilimi sevdirecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜBİTAK çocuklara bilimi sevdirecek

TÜBİTAK çocuklara bilimi sevdirecek

TÜRKİYE Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) EXPO 2016 Antalya’da açacağı TÜBİTAK Bilgi Evi’nde çocuklara bilimi sevdirmeyi hedefliyor.

Bilgi evinde her yaştan çocuk için güneş teleskopu, atölye çalışmaları, interaktif sergilerin yanı sıra gökyüzü olayları ve uzayla ilgili bilgilendirmeler de yapılacak.

Kongre Merkezi’nin önünde yer alan bilgi evinde çocukları bilimle tanıştırmak ve sevdirmek için çeşitli etkinlikler yapılacak. Bilim insanı olma yolunda çocuklara ışık tutabilmeyi amaçlayan TÜBİTAK Bilgi Evi’nde bilimin eğlenceli yüzü gösterilerek çocukların eğlenmesi de hedefleniyor. TÜBİTAK çalışanı Melike Erol, bilgi evi hakkında şunları söyledi:

“Ev 5 bölümden oluşuyor. Uzay bölümümüz burada. Gök atlasımız mevcut. Bulunduğunuz tarihe göre gökyüzünün nasıl göründüğünü görebiliyorsunuz. Sonrasında yine astronot panolarımız var. Çocuklar başlarını koyarak fotoğraf çektirebilecekler. Göktürk 2 uydumuzun maketi var. Rasatın yine bir maketi var. Rasat ve Göktürk 2’nin görüntüleri sayesinde GAP Bölgesindeki yetiştirilen bitkilerin detaylı analizi gerçekleştirilecek. Bu analizler sonucunda ürünler hakkında rekolte tahmini, gübre ihtiyacı, sulama, bitki hastalık tespiti şeklinde EXPO’nun alt çevre konusuna uygun maketlerimizi burada sergiledik.”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle