GeriEkonomi Trump'ın tweet'i sonrası borsada sert düşüş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trump'ın tweet'i sonrası borsada sert düşüş

Trump'ın tweet'i sonrası borsada sert düşüş

Tarihi zirvedeki dolar/TL'nin ardından bu sabah yüzde 1.6 düşüşle açılan, sonrasında ise dalgalı bir seyir izleyen BIST-100 endeksi, ABD Başkanı Trump'ın çelik ve alüminyumda Türkiye'ye ilave gümrük vergisi kararı sonrası daha da sertleşti

BIST-100'deki kayıplar yüzde 7'i geçerken, demir çelik hisselerindeki satışlar yüzde 10'a yaklaştı.

BIST-100 endeksi yüzde 1.6 kayıpla 95,603 puanda güne başlamasının ardından kayıplarını hızla toparlayarak artıya döndü. Günün içinde dalgalı seyir izleyen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması öncesi yüzde 0.01 düşüşle 97,171 puanda yatay seyreden endeks, Erdoğan'ın açıklamaları sonrası sert yükselen dolar/TL ile birlikte güçlü satışla karşılaştı. Endeksteki yatay seyir yerini yüzde 2'ye yakın düşüşe bırakırken; bankacılık endeksindeki kayıplar ise yüzde 3.5'e çıktı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Yastığının altında doları, eurosu, altını olan varsa bunu gitsin, TL ile bankalarımızda bozdursun" çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik çelik ve alüminyum gümrük vergilerinin iki katına çıkarılması açıklaması endeksteki satışların şiddetini artırırken; çelik hisseleri sert geriledi.

BIST-100 endeksi saat 1638'de yüzde 7 kayıpla 90,287 puanda seyrederken; Erdemir hisseleri yüzde 9.91 kayıpla 11 liradan, Kardemir hisseleri yüzde 9.77 kayıpla 4.34 liradan, İzmir Demir Çelik hisseleri de yüzde 8.2 kayıpla 2.24 liradan işlem görüyor.

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye'ye yönelik olarak çelik ve alüminyumdaki gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasına yetki verdiğini belirtti. Trump Türkiye'ye yönelik gümrük vergilerinin alüminyumda yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacağını söyledi.

Sanayi endeksi  yüzde 7, bankacılık endeksi  ise yüzde 10 kayıpta. Dolar/TL ise 6.63 seviyesinde bulunuyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle