GeriEkonomi Trump’ın rekor büyüme sevinci
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trump’ın rekor büyüme sevinci

Trump’ın rekor büyüme sevinci

KÜRESEL ticaret savaşlarını başlatan ABD, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4.1 büyüyerek son 4 yılın en iyi performansını kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump, büyüme verilerinin ardından Twitter’dan “Ekonomi muhteşem bir oranda büyüdü” diye yazarken büyümenin yüzde 3’ün üzerinde devam edeceğini söyledi. Trump ayrıca, yüzde 4.1 oranındaki büyüme verisinden çok daha yükseklere gideceklerini kaydederek “Ticaret anlaşmaları ekonomik büyümeyi daha da güçlü yapacak” dedi. ABD Ticaret Bakanlığı, nisan-haziran dönemine ait öncü Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Buna göre, ikinci çeyrekte yüzde 4.1 büyüyen GSYH, 2014’ten bu yana en hızlı büyüme verisi olarak kayıtlara geçti. Piyasaların öncü büyüme verisine ilişkin beklentisi ise yüzde 4.2 seviyesindeydi. Ülke ekonomisinin ilk çeyrekte kaydettiği yüzde 2’lik zayıf büyüme performansını ikiye katlamasında, kişisel tüketim harcamalarının yüzde 4 ve özel yatırımların yüzde 7.3 yükselmesi belirleyici oldu. Ayrıca, net ihracatın tarifeler yürürlüğe girmeden yapılan soya fasulyesi satışlarıyla büyümeye önemli katkı sağladığı ortaya çıktı. Raporda, ayrıca ikinci çeyrekte GSYH fiyat endeksinin yüzde 3 ve çekirdek PCE endeksinin yüzde 2 arttığı bildirildi. Endekslere ilişkin piyasa beklentileri sırasıyla yüzde 2.2 ve 2.3 olarak belirlenmişti.

Başkan Trump ayrıca işsizlik başvurularının tarihi düşük seviyelere yakın olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Göreve geldiğimden beri büyüme için çok şey yaptık. Büyüme oranımız ‘sürdürülebilir’ bir büyüme.”

GALİBİYET SAYILIR

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, ABD ekonomisinde yakalanan yüksek büyüme oranının Başkan Trump açısından bir galibiyet olarak değerlendirilebileceğini belirterek “Büyüme performansındaki artış, Trump’a muhtemelen tüketici harcamalarını ve iş yatırımlarını artıran Reagan döneminden bu ayan en büyük vergi revizyonu da dahil olmak üzere ekonomi politikalarındaki başarısını vurgulama şansı veriyor. Bununla birlikte, tarife savaşlarından kaynaklanan riskler ve vergi indirimlerinden sonraki dönemlerde görülebilecek yavaşlama büyümenin bu kadar güçlü bir hızda kalmasının zor olduğunu ortaya koyuyor. Kasım ayı ortasında yapılacak seçimlerde Demokratlar halen önemli kazanımlar elde edebilir, ancak Trump’ın ekonomi notu şu ana kadar yüksek ve bu kendisine avantaj sağlayabilir” dedi.

 

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle