GeriEkonomi Trilyon dolarca borçla karşı karşıyalar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trilyon dolarca borçla karşı karşıyalar

Trilyon dolarca borçla karşı karşıyalar
refid:19593322 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en önde gelen ülkeleri, bu yıl 7.6 trilyon dolar ödenmemiş borçla karşı karşıya kalacak. Bu ülkelerden pek çoğu ise borçlanma maliyetlerinde büyük artışlar görüyor.

Küresel ekonominin üçüncü büyük ülkesi Japonya’nın vadesi gelen 3 trilyon dolar borcu bulunurken, dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin borcu 2.8 trilyon dolar olarak gösteriliyor.

 

Bloomberg haber ajansının derlediği verilere göre, G7 ve BRICS olarak kabul edilen Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in ödemesi gereken borç geçen yıl 7.4 trilyon dolardı.  

 

Tahminlerse yukarıda bahsi geçen ülkelerden en az yedisinin on yıllık tahvil getirilerinin yıl sonuna kadar daha da yüksek olacağını öne sürüyor.

 

Anketler ise zayıf ekonomik atmosferde, yatırımcıların artan borç yüküyle boğuşan ülkelere borç vermek için daha yüksek karşılıklar talep edebileceğini ortaya koyuyor.

 

Uluslararası Para Fonu (IMF), bu yıl için büyüme tahminini yüzde 4.5’ten yüzde 4’e çekti. Bundan Avrupa’daki borç krizinin yayılmasının, ABD’nin 1 trilyon doları aşan bütçe açığını azaltmada zorluk çekmesinin ve Çin’in konut sektörünün kötümser görünümünün etkili olduğu belirtildi.

    

YIL ORTASINDA HİSSEDİLECEK

 

İskoçya merkezli finansal danışmanlık şirketi Ignis Asset Management’in para yöneticilerinden Stuart Thomson, “Bu sorunun yılın başında değil de yıl ortasında kendisini daha fazla hissettireceğini düşünüyoruz. Bu süreçte, küresel ekonomideki yavaşlamanın etkisini en fazla gösterdiğini hissedeceğiz” dedi.

 

Ülkelerin faiz ödemeleriyle birlikte toplamda 8 trilyon dolardan fazla bir borçla karşı karşıya kaldığı belirtildi. Diğer yandan kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un ülkenin kredi notunu AAA’dan AA+’ya çekmesi ve 15 Avrupa ülkesini olası not indirimleri için izlemeye almasının, tahvil satma konusunda ciddi bir rekabete girileceğinin işareti olarak kabul ediliyor.

 

Dünyanın en büyük tarım kredisi veren kuruluşlarından biri olarak gösterilen, Hollanda merkezli Rabobank Nederland’ın ekonomistlerinden Elwin de Groot, “Bu oldukça büyük bir rakam ve birçok hükümetin artan borç yüküyle boğuştuğu ve bunun en büyük finansal sorunlarından biri olduğu çok açık” dedi.

 

BORÇLANMA MALİYETLERİ ARTTI

 

Bloomberg’in anketine göre G7 üyesi ülkelerin borçlanma maliyetleri 2011’de yüzde 39 yükseldi.

 

Çin’in on yıllık tahvillerinde durum çok az değişirken Hindistan geçen yıl yüzde 8.89 faizle borçlanırken, bu yıl borçlanma maliyetinin yüzde 8.02’ye gerilemesi bekleniyor.

 

En fazla borç ödemesi yapacak ülkelerin başında, 367 milyar dolarla İtalya ve Fransa geliyor. Almanya ise 285 milyar dolarla bu ülkeleri izliyor. Kanada’nın ise 221 milyar dolar borç ödemesi bulunuyor. Brezilya’nın 169 milyar dolar, İngiltere’nin 165 milyar dolar, Çin’in 121 milyar dolar, Hindistan’ın 57 milyar dolar borç ödemesi gerekiyor.

 

Rusya’nın vadesi gelen borcu ise 13 milyar dolar olarak gösteriliyor.

 

Geçen yıl borçlanma maliyetlerinin artması Yunanistan, Portekiz ve İrlanda gibi ülkeleri, Avrupa Birliği ve IMF’den kurtarma paketleri istemesine neden olmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle