GeriEkonomi Trans Anadolu’ya teşvik geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trans Anadolu’ya teşvik geliyor

Trans Anadolu’ya teşvik geliyor
refid:21571609 ilişkili resim dosyası

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın nisan ayında açıkladığı yeni teşvik paketinde, büyük proje yatırımları olarak belirlenen 12 sektörden biri “Transit boru hattıyla taşımacılık hizmetleri”ydi.

BİN 800 kilometrelik bölümü Türkiye’yi boydan boya geçecek olan TANAP, büyük ölçekli yatırım teşvik uygulamaları çerçevesinde çeşitli teşviklerden faydalanacak. Enerji ve Maliye bakanlıkları, bu konuda çalışmalara başladı. TANAP’ın faydalanacağı vergi ve sigorta primi desteği, geçtiği bölgelere göre farklılık arz edecek.
Türkiye ve Azerbaycan’ın, Avrupa’ya doğalgaz götürecek 56 inç’lik dev boru hattı Trans Anadolu, yılda 31 milyar metreküpe kadar gaz taşıyacak şekilde inşa edilecek. Proje, 7 milyar dolara mal olacak. Azerbaycan’dan başlayıp, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya uzanacak hattın yapımına en geç 2013 sonunda başlanacak.

Bölgeye göre teşvik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, TANAP’ın yeni teşvik paketinden faydalanması için çalışmaların başladığını belirtirken, “Bu konu Maliye Bakanlığı ile konuşuldu. Hangi tür teşviklerin olacağı formüle edilecek” dedi. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ise büyük ölçekli yatırımlar kapsamında TANAP’ın geçeceği bölgelerin önemli olduğunu dile getirerek, “TANAP birkaç bölgeden geçecek. Bazı destekler, bölgeye göre farklılık gösterecek” dedi. Yetkililer, TANAP’a, yerli ve ithal makine teçhizatında KDV istisnası ve gümrük muafiyeti teşvikleri sağlanacağını belirtti. Yatırım tamamlandıktan sonra istihdam sigorta primi desteğinden faydalanılabileceğini belirten bir yetkili, “Transit boru hattının inşası tamamlandıktan sonra vanalarla ilgili kontrolden, idari kademelere kadar pek çok kişi istihdam edilecek” dedi. Yatırım yeri tahsisinin ise Maliye Bakanlığı tarafından belirleneceği kaydediliyor.

TANAP’ın alabileceği teşvikler

· KDV İstisnası
· Gümrük Vergisi Muafiyeti
· Vergi İndirimi
· Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği
· Yatırım Yeri Tahsisi

Yüksek yatırım gereksinimi

BAŞBAKAN Erdoğan, “Ülkemizin enerji koridoru olması için transit boru hattı ile taşımacılık hizmetleri de büyük proje kapsamında teşvik edilecek” demişti.

1 milyona, 300 bin lira hibe

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji verimliliği ile ilgili projelere hibe desteklerini artırmaya karar verdiklerini belirterek, “Bir milyon liralık projeye 300 bin lira civarında hibe vereceğiz. Tek şartı, yapılan yatırım kendini beş yılda amorti etmek zorunda” dedi.

Rakamlarla Trans Anadolu

· Yatırım tutarı 7 milyar dolar
· Başlangıç noktası: Şahdeniz II sahası
· Türkiye’ye giriş noktası: Türkgözü (Ardahan)
· Avrupa çıkış noktası: Bulgaristan, Yunanistan
· İlk gaz 2018’de verilecek
· Mevcut hissedarları: SOCAR, TPAO ve BOTAŞ

Yorumları Göster
Yorumları Gizle