GeriEkonomi Traktör sektörünün hurda teşviki beklentisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Traktör sektörünün hurda teşviki beklentisi

Türkiye'de ekonomik ömrünü tamamlamış yaklaşık 700 bin traktörün yenilenmesi için hurda teşviki önerildi.

İzmir 9. Uluslararası Tarım Sera ve Hayvancılık Fuarı'nda, AA muhabirinin sorularını cevaplayan Türk Traktör Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir, ekonomik ömrünü tamamlamış yaklaşık 700 bin traktörün doğru zamanda, doğru desteklerle yenilenmesi gerektiğini söyledi.

Tarımsal hasıladaki büyümeye paralel traktör ve tarım makineleri pazarının da büyüdüğünü belirten Özdemir, traktör değiştirme süresinin çiftçinin kazancına göre değiştiğini ifade etti. Bir traktörün ortalama ömrünün 22-23 yıl olduğunu dile getiren İrfan Özdemir, "1,4 milyon traktör parkının yaklaşık yüzde 50'si, ekonomik ömrünü tüketmiş, 24 yaşın üzerinde, bakım onarım gideri, yakıt sarfiyatı, karbon emisyonu yüksek traktörlerden oluşuyor" diye konuştu.

Türkiye'de traktör parkının çok eski olması nedeniyle uzun süredir hurda desteğinin konuşulduğunu anlatan Özdemir, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bu konu üzerinde çalıştığını kaydetti.

Hurda teşvikini desteklediklerini aktaran Özdemir, "Hurda teşviği çiftçi için önemli bir destek olacaktır. Bu proje de çiftçimizin lehine ama doğru zamanda doğru desteklerle verilmeli ki fayda oluştursun. Türkiye şu anda Euro 3 emisyon standardını kullanılıyor. Avrupa Birliği normları çerçevesinde 2015 yılında Euro 4 emisyon standartlarına geçilecek. Bu nedenle hurda teşviki 2015 yılından sonra verilmesi daha doğru olacaktır. Böylece çiftçimize de en yeni teknoloji, emisyon değeri en düşük olan, yakıt sarfiyatı en düşük olan traktörlere verilmesini öneriyoruz" diye konuştu.

"Tarıma verilen destek traktör ve ekipman pazarını da büyütüyor"

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2006 yılından bu yana Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında tarım makineleri ve ekipmanlarına verdiği yüzde 50 hibe desteğinin traktör ve ekipman pazarına da olumlu yansıdığına işaret eden Özdemir, satışların 2011 yılında rekor kırarak 60 bine çıktığını hatırlattı. Türkiye'de traktör pazar büyüklüğünün son 30 yılın ortalamasının 33 bin olduğunu bildiren Özdemir, 2011 yılından bu yana ortalamanın aşıldığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"2011 yılında 60 bin satış adediyle rekor kırılmasında, o yıl tüm tarım ürünlerinde rekoltenin yüksek olması ve hükümetin verdiği tarımsal destekler ile kredi teşviki etkili oldu. Zirai kredilerde yüzde 20 olan destekler yüzde 50'ye yükseltilmişti. Zirai krediler, 2012 yılında 30 bin liraya kadar olan kısmının yüzde 50'si, 30 bin liranın üzerinde ise yüzde 25'i sübvanse ediliyordu. Bunun yanı sıra İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan kuraklığın rekolteyi olumsuz etkilemesi traktör satışları da etkileyerek 49 bin adede düşürdü. Zirai kredilerde sübvanse oranı bu yıl yeniden yüzde 50'ye yükseltildi. Traktör alımı için kredi alan bir çiftçi yıllık faizin yüzde 50'sini ödüyor. Kredi desteğine rağmen 2013 yılının ilk 6 ayında traktör satışları yüzde 16 geriledi. Ürün rekoltesinde bir sıkıntı olmamasına rağmen bu düşüşün Suriye başta olmak üzere dünyadaki olumsuz gelişmelerden kaynaklandığını düşünüyoruz. Yıl sonu itibariyle 45 bin satış rakamı yakalanır beklentimiz var."

"Türk çiftçisi tarımda makineyi yoğun kullanmaya başladı"

Türk çiftçisinin son yıllarda tarım üretiminde modern tekniklerden çok sık yararlanmaya başladığını anlatan Özdemir, tarım sektöründeki büyümenin araç, gereç ve ekipman pazarını da olumlu etkilediğini anlattı.

Tarımda makineyi en iyi kullanan bölgelerden birinin Ege Bölgesi olduğuna değinen Özdemir, "Son 10 yılda Türkiye'de tarımsal verimlilik açısından büyük gelişme oldu. Çiftçi artık araştırıyor, inceliyor, geziyor yerinde gelişmeleri görerek üretim yapmaya çalışıyor. Yurt dışındaki fuarlarda Türk çiftçisini görmeye başladık. Traktör ve ekipman bileşenlerinin çok önemli olduğunu gördü. Sektördeki bu büyüme tarım araç gereç ve traktör pazarını da olumlu etkiliyor" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle