GeriEkonomi Trafik levhalarına geçen yıl 23 milyon lira harcandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trafik levhalarına geçen yıl 23 milyon lira harcandı

Karayolları Genel Müdürlüğü, geçen yıl 9 milyon 700 bin lirası çalınma, kurşunlanma ve trafik kazaları gibi nedenlerle bilgi levhalarının yenilenmesine toplam 23 milyon 200 bin liralık harcama yaptı.

Karayolları Genel Müdürü M. Cahit Turhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakım ağına dahil yollar üzerinde yaklaşık 1 milyon standart trafik işaret levhası, 250 bin metrekare de bilgi levhası bulunduğunu belirtti.

Trafik işaret levhasının ömrünün, üzerinde kullanılmakta olan reflektif malzemeye bağlı olarak 7 ila 10 yıl arasında değiştiğini anlatan Turhan, “Trafik işaret levhalarının yüzde 6'lık bölümü çalınma, kurşunlanma gibi nedenlerle, yüzde 1,2'lik kesimi ise trafik kazaları nedeniyle her yıl yenileniyor” diye konuştu.

Çalınma ve kurşunlamanın maliyeti 8 milyon lira

Çalınma ve kurşunlanmanın geçen yıl Karayolları Genel Müdürlüğüne maliyetinin 8 milyon lira olduğunu bildiren Turhan, “Diğer hasarlarla birlikte maliyet 9 milyon 700 bin liraya yaklaştı” dedi.

Ayrıca, normal yıpranmaya bağlı olarak her yıl yüzde 10'u değiştirilen trafik işaret levhalarının maliyetinin de yaklaşık 13 milyon 500 bin lira olduğuna dikkati çeken Turhan, geçen yıl toplam 23 milyon 200 bin lira trafik levhalarının yenilenmesi için harcandığını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle