GeriEkonomi TPE-OSTİM Bilgi ve Doküman Birimi açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TPE-OSTİM Bilgi ve Doküman Birimi açıldı

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Doç. Dr. Yusuf Balcı, bir ülkenin ön önemli varlığının fikri varlığı olduğunu, bu nedenle TPE olarak Türkiye'nin geleceğini üstlendiklerini söyledi.

Balcı, TPE ve OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'nce oluşturulan TPE-OSTİM Bilgi ve Doküman Birimi'nin açılışında yaptığı konuşmada, enstitünün 10 yıl önce kurulduğunu, ancak fikri mülkiyet çalışmalarının tarihine bakıldığında bu yıl 135'inci yıllarını kutladıklarını ifade etti.

“Kökümüz güçlü, gelecek bizim” diyen Balcı, Türkiye'nin geleceğini üstlenmiş durumda bulunduklarını, çünkü bir ülkenin en önemli varlığının fikri varlığı olduğunu vurguladı.

Bir işletmenin, bir ülkenin gerçek varlığının da yenilikte, teknolojide olduğunu, ülkenin ne kadar mülkiyeti, ne kadar güçlü markaları bulunduğunun önemli olduğunu belirten Balcı, içinde bulunulan çağın fark çağı olduğunu, farkın da imajda, tasarımda, markalaşma ve teknik buluşlarda yattığını kaydetti.

Yeni açılan birimle birlikte Türkiye genelinde sahip oldukları 24 enformasyon bürosuyla, Avrupa'da birinci olduklarını anlatan Balcı, ”KOSGEB bürolarında da enformasyon hizmeti veriyoruz. Aynı işbirliğini, 81 ilde il genel müdürlüklerimizde yapacağız” diye konuştu.

OSTİM Başkanı Orhan Aydın da oluşturulan birimin TPE'nin faaliyetlerinin Ostim'e taşınmasını sağlayacağını söyledi. Aydın, TPE'nin alanına giren her türlü çalışmayı sanayicilere aktarma çabası içinde olacaklarını kaydetti.

Aydın ve Balcı, daha sonra TPE OSTİM Bilgi ve Doküman Birimi'nin kuruluşuna ilişkin protokolü imzaladılar. İmzaların atılmasının ardından da Orhan Aydın, TPE Başkanı Balcı'ya patenti OSTİM'de faaliyet gösteren bir işadamına ait, cıvatalardan yapılmış satranç takımı hediye etti. Doç. Dr. Balcı da Aydın'a çini bir tabak verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle