GeriEkonomi TPAO güvenlik çemberine alınıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TPAO güvenlik çemberine alınıyor

Türkiye'nin, başta terör açısından hassas yerleri olmak üzere tüm bölgelerinde ham petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerini yürüten TPAO Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatları, yeni oluşturulacak özel güvenlik birimleri tarafından korunacak.

Edinilen bilgiye göre, toplam 40 kişiden oluşacak özel güvenlik ekiplerinin önemli bir bölümü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü'nün (TPAO), yoğun olarak teröre maruz kalan bölgeler başta olmak üzere Türkiye genelindeki tüm tesislerinde görev yapacak.

GÖLBAŞI'NA ÖZEL BİRİM KURULUYOR

TPAO Genel Müdürlüğünün hizmet alımı yöntemiyle alacağı özel güvenlik birimlerinin bir bölümü, TPAO'nun Gölbaşı'ndaki tesislerinde görev yapacak.

Gölbaşı'nda bulunan tesislerin güvenliği, istihdamı planlanan 15 özel güvenlik görevlisi ile daha da güçlendirilecek. TPAO Genel Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, istihdam edilecek özel güvenlik birimleri, Gölbaşı'ndaki araçlar, sismik çalışmalar esnasında kullanılan cihazlar ve ekipmanlar ile tesislerde görevli idari personelin korunmasına yönelik hizmet yapacak.

HASSAS BÖLGELERDE KORUMA TEDBİRLERİ ARTIRILIYOR

TPAO Genel Müdürlüğünün istihdam edeceği özel güvenlik birimlerinin bir bölümü de, terör açısından hassas bölgelerdeki boru hatlarının korunmasında görev yapacak.

Türkiye'nin her bölgesinde, değişik zamanlarda, her türlü arazi şartlarında görev yapacak niteliklere sahip kişilerden oluşacak özel güvenlik kuvvetleri, Gölbaşı merkez tesislerinde olduğu gibi, teröre maruz kalan bölgelerde yürütülen sismik ekipmanların, ekiplerin faaliyet alanları ve ekip personeli ile ekipte bulunan taşınır ve taşınmaz malların korunmasında ve aynı zamanda idarece ihtiyaç duyulması halinde TPAO Genel Müdürlüğü ve bağlı birimlerinin faaliyet göstereceği tüm bölgelerde görev yapacak. Güvenlik amiri ve silahlı koruması ile 19 silahlı güvenlik görevlisi, bu bölgelerde TPAO elemanlarınca yürütülen çalışmalar sırasında kullanılan cihaz ve ekipmanlar ile görevlendirilen personelin güvenliğinden sorumlu olacak.

MAYIN ARAMA UZMANLARI DA OLACAK

Öte yandan, TPAO Genel Müdürlüğünün hizmet alımı yöntemi ile istihdam edeceği özel güvenlik birimlerinin yanı sıra mayın arama tarama faaliyetleri için de belirlediği noktalarda personel istihdam ettirilecek.

Ayrıca, terör olaylarının yoğun yaşandığı bölgelerdeki arama faaliyetlerinde görevli sismik ekiplerin arazide güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlamak amacıyla, idarece ihtiyaç duyulması ve talep edilmesi halinde de 5 uzman personel, mayın arama ve tespitinde görev yapacak.

TPAO'nun araç ve gereçleriyle personelinin güvenliğinde görevlendirilecek özel silahlı hizmet alımı için açılan ihale, 11 Kasım 2008 tarihinde Ankara'da TPAO Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle