GeriEkonomi TPAO, doğalgaz için İran’a 3.5 milyar dolar yatıracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TPAO, doğalgaz için İran’a 3.5 milyar dolar yatıracak

Türkiye ile İran arasında geçen hafta imzalanan doğalgaz ön anlaşması çerçevesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) İran’da 3.5 milyar dolarlık yatırıma gelecek yıl başlaması öngörülüyor.

Reuters’in haberine göre, Enerji Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, "Güney Pars sahasındaki doğalgazı çıkarmak için toplam 3.5 milyar dolarlık bir yatırım gerekiyor. Bu, Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin şirketi ve İran’dan bir şirketle ortak olarak yapılabilir" dedi. İran ile Türkmen gazının da Avrupa’ya satışının önünü açan anlaşmaya göre, 14 trilyon metreküplük rezerve sahip Güney Pars’taki üç saha ihalesiz olarak Türkiye’ye verildi. Bu sahaları TPAO işletecek ve günlük 56 milyon metreküp, yıllık ise 20.4 milyar metreküplük üretim yapılabilecek. Bu projeye ilişkin çalışmaların 4-6 ay içinde tamamlanması planlanıyor. Yetkili, İran ile yapılan anlaşmada Güney Pars sahalarının işletilmesinin "gerçek anlamda bir kazanım" olduğunu vurgulayarak, "Bu sahalardaki inşaatın da 2008 yılında başlaması planlanıyor. Bu konuda ayrıntılar İranlılarla görüşülerek detaylandırılacak" dedi. "TPAO bu projede mutlaka yanına güçlü ve bölgede iş yapan büyük şirketlerden birini alacak" diyen bir başka yetkili ise, "Çıkarılacak doğalgazın satışı konusunun ise gelecek ay sonuna kadar tamamlanacak" dedi. Anlaşmaya göre, ayrıca İran’dan Türkiye’ye yapılacak 2 milyar dolarlık boru hattının her iki ülke tarafından ortakyapılması planlanıyor.

Yunanistan’a elektrik satacağız

Türkiye ile Yunanistan arasında Elektrik Enerjisi Takası ve İşbirliği Anlaşması imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bu ayın son haftası ile Ağustos ayı boyunca Yunanistan’a 137  milyon kilowattsaat (kWh) elektrik verileceğini bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle