GeriEkonomi Toyotasa, ithalata önlem istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toyotasa, ithalata önlem istedi

Son dönemde ithalat ve yeni yatırımlar için verilen teşvikler konusunda yaptığı eleştirilerle dikkat çeken Toyotasa Genel Müdürü Hazım Kantarcı, yine sert konuştu.

Hazım Kantarcı, Toyotasa'nın yeni ithal etmeye başladığı Starlet modelinin tanıtımı için düzenlenen toplantıda da, ithalat politikalarını eleştirdi. Otomobil ithalatının yüzde 40'lara ulaştığını belirten Kantarcı, ‘‘İthalata bir önlem alınacağını düşünüyorum’’ dedi.

Gümrük birliği sonrasında ithalatın kolaylaştırılmasıyla birlikte rekabet koşullarındaki dengenin yerli üretim aleyhine değiştiğini kaydeden Kantarcı, şöyle konuştu:

‘‘İthalat cenneti olarak bilinen ABD'de bile yüzde 23 olan ithalat oranı, Türkiye'de yüzde 40'ları buldu. Diğer yandan, yeni otomobil firmalarına teşvik verilerek, aşırı üretim kapasitesi yaratılmıştır. Devletin ülkeye yatırım yapan, istihdam yaratan üreticilere kayıtsız kalmaması ve bu dengeleri sağlamak yönünde tedbir alması gerekiyor.’’

Kantarcı, ithalat konusunda, gümrük birliği çerçevesinde makul ölçülerde önlem alınabileceğini, prosedür dışı olan ''teknik inceleme, satış sonrası hizmet gibi'' unsurların dikkate alınmasının da etkili olabileceğini vurguladı. Adı, İngilizce'de ‘‘küçük yıldız’’ anlamına gelen Starlet'in fiyatı 2 milyar 440 milyon lira. 1322 cc'lik 4 silindirli, 16 supaplı, çok noktalı enjeksiyonlu Starlet’te hidrolik direksiyon, radyo-kasetçalar, merkezi kilit, elektrikli ön camlar standart olarak bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle