Toyota'dan ek yatırım mesajı

Hürriyet Haber
11.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Toyota Motor Yönetim Kurulu Üyesi Hideaki Otaka, ‘‘Toyotasa'nın temmuzda piyasaya sürdüğü yeni Corolla çok tuttu. Bunun için Türkiye'ye ek yatırım gerikiyor’’ dedi.

Toyota Motor'un Yönetim Kurulu Üyesi Hideaki Otaka, Türkiye'de yeni ilave yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Toyotasa'nın, Temmuz ayında, Toyota'nın yeni modeli olan yeni Corolla'yı piyasaya sunduğunu ve bu modelin çok tuttuğunu belirten Hideaki Otaka, ‘‘Yeni modelin satışıyla yakından ilgiliyiz. Yeni Corolla'ya olan talep artarak devam ediyor. Artan talep nedeniyle, yeni ilave yatırım yapılmalı’’ dedi. Türk otomotiv sanayii ve otomobil piyasasının, 21. yüzyılda da gelişmeye devam edeceğini söyleyen Hideaki Otaka, A.A. haberine göre, Türk otomotiv piyasasındaki genişlemenin, AB'den yapılan ithalattan kaynaklandığını ifade etti. Toyota Motor yönetim kurulu üyesi Otaka, AB'den yapılan yoğun ithalat nedeniyle, yerli otomotiv sanayicilerinin zor durumda kaldığını da ifade ederken, ‘‘Hükümetin, yerli imalatçıları kalkındırmak amacıyla, bazı karşı önlemler alması gerektiğini düşünüyoruz. Türk Hükümeti'nin, etkili bir sanayi politikası uygulaması ve serbest rekabet koşulları içinde, yerli otomobil üreticilerinin büyümesini, Türk otomotiv sanayini geliştirmesini bekliyoruz’’ şeklinde konuştu.

KRİZİN ETKİSİ

Hideaki Otaka, Asya'daki ekonomik krizin etkileri konusunda ise, Asya krizinin, Türk ekonomisi ve otomobil piyasasına olumsuz bir etkisinin bulunmadığını da söyledi. Asya ekonomik krizinin, Asya ülkelerini etkilediğini vurgulayan Otaka, ama Asya ülkelerinin artan gücünün, orta ve uzun dönemde halen yüksek olduğunu belirterek, ‘‘Asya ülkelerindeki otomobil piyasaları, bu yıl dibe vuracak ve gelecek yıldan itibaren toparlanmaya başlayacaktır’’ dedi.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı