Toyota, elektrikli otoya ABD’de Tesla yatırımıyla asılacak

Hürriyet Haber
23.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Geri çağırmalar nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota, ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’ya 50 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Hibrid otomobil satışı konusunda da lider olan Toyota, elektrikli otomobillerin geleceğine olan inancını Tesla’ya yapacağı yatırımla pekiştirecek. Yatırımla birlikte Tesla’nın yüzde 2.5 hissesine de sahip olacağı belirtildi. Toyota’nın, 2003 yılında kurulan şirkete seri üretim konusunda da destek olacağı kaydedildi. Yapılan anlaşma doğrultusunda Tesla’nın Model S adını verdiği amiral gemisi modelinin, Toyota’nın San Fransisco’daki fabrikasında üretileceği belirtilirken, Japon üreticinin de Tesla’nın gelişmiş pil teknolojisinden yararlanacağı vurgulandı.

Canlanma sağlayacak

Tesla CEO’su Elon Musk, yapılan anlaşmayı desteğin en büyük işareti olarak tanımlarken, Toyota Başkanı Akio Toyoda da, “Tesla ile çalışmak bize güçlü bir canlanma sağlayacak” diye konuştu. Toyota dünyanın en büyük otomobil üreticisi olarak tanımlanırken, Tesla 500 çalışanı ile haftalık 15 otomobil üretme kapasitesine sahip. ABD’de satış rakamlarını her geçen yıl artıran Tesla, üreteceğini açıkladığı sportif sedan modeli ‘Model S’ ile otomotiv sektöründe dikkat çekici bir sıçrama gerçekleştirdi. Toyota’nın özellikle bu modelle yakından ilgilendiği ifade edilirken, araç 3.5 saatlik şarjla 460 kilometre yol yapabiliyor. Araç 2012 yılında 50 bin dolarlık fiyatıyla ABD’de satışa sunulacak.
Etiketler: Ekonomi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı