Toyota Boshoku Türkiye'den ikinci fabrika

A.A
01.07.2007 - 16:06 | Son Güncelleme:

Toyota Boshoku Türkiye Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Grup Müdürü Mustafa Nergis, Toyota Türkiye'nin yeni modeli Auris'in metal parçalarını üretmek için yeni bir fabrika kurduklarını söyledi.

Toyota Türkiye Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ'ye koltuk üreten Toyota Boshoku Türkiye Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ Grup Müdürü Nergis, Tunatan Tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, 1997 yılında kurulan fabrikada Toyota Türkiye dışında ihracat da yaptıklarını belirtti.

Yıllık ihracat tutarının 6 milyon avroya ulaştığını kaydeden Nergis, şunları söyledi:

“Önümüzdeki seneler 10 milyon avroya ulaşacak. 140 milyon avro ciro ile geçen seneyi kapattık. 2007 cirosu 252,3 milyon avroya ulaşacak bir aksilik olmazsa. En büyük müşterimiz Toyota Türkiye. Ciromuzun yüzde 96'lık bölümü Toyota Türkiye'ye ait. Diğerleri de yurt dışına ait.”

Toyota Türkiye'nin en büyük tedarikçisi olduklarını belirten Nergis, 2011 yılında Toyota Türkiye fabrikasının büyük yatırımlar yapmasının beklendiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toyota Türkiye fabrikası dünyada birinci. Toyota'nın büyümesine paralel olarak işlerimizi yürütüyoruz. Çok da fazla müşteri arama durumunda değiliz. Üretim yapmamız için, bazı firmalardan teklifler geliyor. Ama (kusura bakmayın yetiştiremeyiz) diyoruz. Amacımız Toyota Türkiye'nin koltuklarını üretmek, yetiştirmek. Ama yavaş yavaş uzun vadede başka yerlere de açılacağız. Şu anda bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Önümüzdeki sene sonu bin 200 kişiyi bulacak.”

“METAL FABRİKASI AURİS MODELİ İÇİN”

Şubat ayından bu yana üretim yapan metal fabrikasının Toyota Türkiye'nin yeni modeli Auris'ın metal parçalarını üretmek için kurulduğunu kaydeden Nergis, bu parçaların önceleri Fransa'dan geldiğini montajının Bursa'da yapılıp kendilerine gönderildiğini bildirerek, şöyle konuştu:

“Fonksiyonel parçalar 200 binden az üretilirse, zarar ediliyor. Toyota bu modeli 60 bin civarında üretmesine rağmen biz bu işe girdik. Girişim nedenimiz biz 2-3 yıl zarar ederiz, ama ondan sonra bir şekilde toparlarız. Şu anda 2009 yılının aracının çizimlerini bitirdik, kalıplarına başladık. 2009 yılında Toyota'nın yeni versiyonu üretildiğinde 100 binin üzerinde olacak ve yaptığımız ihracatlarla birlikte herhalde 2009 yılından sonra bu işten kar edeceğiz. Şubat ayında Auris modelinin üretimiyle metal fabrikası da üretime geçti. Metal fabrikası içinde ciddi yatırımlara gideceğiz.”
Japon şirketlerinin genelde üretim odaklı olduğunu bulundukları çevre de olup bitenle çok da ilgilenmediklerini söyleyen Nergis, fabrika olarak yeterince büyüdüklerini ve sosyal sorumluluk açısından bulundukları kent olan Adapazarı'na bir şeyler yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Diğer yandan Toyota Boshoku'nun metal fabrikasının açılışı ise 3 Temmuz'da gerçekleştirilecek.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı