GeriEkonomi Toskay: Herkes soğukkanlı olmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toskay: Herkes soğukkanlı olmalı

Devlet Bakanı Tunca Toskay, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini belirterek, yapılacak en önemli şeyin, "Herkesin soğukkanlı olması, makro ekonomik bakışını koruması ve objektif davranması olduğunu" söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) bugün yapılan 8. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Toskay, telaşın işleri zorlaştıracağını belirterek, "Herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Hepimiz aynı gemideyiz, riskleri birlikte göğüsleyeceğiz" dedi.

Siyasetçi olarak risklere hazır olduklarını vurgulayan Toskay, "Bizim felsefemizde günlük politikaya yer yok. Eksik yaptığımız şeyler olursa faturasını öderiz" diye konuştu.

Türkiye'nin ihracatının 16 Temmuz itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 13.9 artarak 16 milyar 480 milyon dolara ulaştığını da açıklayan Toskay, bu dönemde otomotiv, elektrik-elektronik ve tarım sektörlerinde önemli ihracat artışları yaşanırken, hazır giyimde bir duraklama kaydedildiğini belirtti.

Tekstil sektörünün sadece ekonomik değil, istihdamdaki payı nedeniyle sosyal bir önemi olduğunu anlatan Toskay, 2004 yılında tekstil kotalarının kalkacağını hatırlatarak, bu konuda yeni bir strateji belirlenip uygulanmasının gereğine dikkat çekti.

Toskay, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından hazırlanan 1995-2005 dönemini kapsayan ihracat stratejinin, "dış ticaret stratejisi" adı altında yeniden gözden geçirilerek, ihracatçının görüşü alındıktan sonra, ciddi bir politika olarak uygulanacağını da söyledi.

İHRACATA 100 MİLYON DOLAR KAYNAK

Halen Eximbank'ın Türkiye'de reel sektöre kaynak sağlayan en önemli araçlardan birisi olduğunu hatırlatan Toskay, bankanın 6,5 ayda ihracata 1,5 milyar dolar kredi kullandırdığını, yıl sonu itibariyle bu rakamın 3,5 milyar dolara ulaşacağını kaydetti.

Eximbank'ın bir süre önce piyasalardan 120 milyon dolar sendikasyon kredisi aldığını hatırlatan Bakan Toskay, bunun 100 milyon dolarının bu hafta içinde ihracatçının hizmetine sunulacağını açıkladı.

Toskay, kamu bankalarındaki kredilerin de çevrildiğini belirterek, bu kredinin ihracatçılara sunularak yıl sonu hedeflerinin hiç kriz olmamış gibi tutturulmasına gayret edileceğini kaydetti.

Bakan Toskay, Ağustos ayının ikinci yarısında Eximbank'ın tüm kredi taleplerini karşılayacak hale geleceğini de bildirdi.

HÜKÜMETİ SAVUNMA

Konuşmasında ekonomide yaşanan sorunların nedenlerine de değinen Bakan Toskay, hükümetin, bu sorunların çözümü amacıyla kimsenin cesaret edemediği adımları atarak, yapısal reformlar gerçekleştirdiğini, iki yılda TBMM'den 320'den fazla kanun çıkartıldığını hatırlattı.

Bu arada, çok sıkı ve herkesin canını acıtan politikalar uygulandığını belirten Toskay, konuşmasına şöyle devam etti:

"İzlenen politikalarla geniş halk kesimini sıktığımızı biliyoruz. Ancak, 7 ayda 7 katrilyon 468 trilyon lira bütçe dışı fazla verildi. Bu kolay değil. Kolay olsaydı bizi çok fazla eleştirenler de bunu gerçekleştirirdi. Yıl sonu itibariyle 11.4 katrilyon liralık faiz dışı fazla hedefine ulaşacağımızı umuyorum."

EKONOMİDEKİ YANLIŞLAR

Türkiye ekonomisinde geçmişte yaşanan hataların bugüne yansımaları üzerinde de duran Bakan Toskay, siyasilerin iç tasarrufu artırmak yerine, yüksek iç ve dış borçla yatırımları finans yoluna gittiğini, bugün itibariyle iç ve dış borçların da Türkiye ekonomisinin kapasitesini zorlama noktasına geldiğini söyledi.

Yerli sanayinin uzun süre yüksek gümrük duvarlarıyla korunması, kredilerde seçici davranılmaması gibi yanlış politikaların faturasının, şu anda birlikte ödenmek durumunda kalındığını anlatan Toskay, bankacılık sektörünün kaynak açısından yetersiz olduğuna da dikkat çekti.

Toskay, şöyle konuştu:"Halen, 8'i fonda toplan 74 banka var. Bunların toplam aktifleri 155 milyar dolar, mevduatları 102 milyar dolar. Öz kaynakları ise 8.1 milyar dolar. Bu bankacılık sektörünün faturasını, bütün ekonomi üreten sektör olarak, hep beraber ülke olarak ödüyoruz. Toparlamaya çalışıyoruz. Bir gecede kamu kesiminin borçları 52 katrilyon liradan 92 katrilyon liraya çıktı. Halının altında ne varsa süpürdük, ortaya çıktı."

Bankacılık kesiminin iyileştirilmesi amacıyla bir dizi tedbir alındığını hatırlatan bakan Toskay, bu sektörün reel sektöre tekrar makul faizlerle kredi açmasını sağlayacak tedbirler üzerinde çalıştıklarını ve bu çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle