GeriEkonomi Torino'da minilerin yarışı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Torino'da minilerin yarışı

Dünyanın önde gelen otomobil üretici firmaları geleceğin otomobillerini Torino'da sergiledi. Bu yıl 67'ncisi düzenlenen Uluslararası Torino Otomobil Fuarı'nda Toyota'dan, Fiat'a, Wolkswagen'den Mitsubishi'ye kadar birçok otomobil firması yeni modelleriyle otomobil severlerin karşısına çıktı. Firmaların ilk kez sergiledikleri bu otomobillerin büyük bölümünü küçük modellerin oluşturması, Torino Fuarı'nın dikkat çeken özelliğini oluşturdu. Otomobil dünyasının yüzde 96'sının katılımıyla gerçekleşen fuarda, bu yıl çevre ve estetik unsurlar ön plana çıktı. Fuarda İtalyan otomobil dizaynerları yaratıcı unsurlarıyla dikkati çekti. İtalyan Fiat'ın, Multipla ve Seicento, Japon Toyota'nın, Yaris ve Funcargo, Alman Wolkswagen'in Lupo, Japon Mitsubishi'nin de Space Star adlı yeni modellerini vitrine çıkardığı fuarda, Ford K için yeni dizayn edilen uzun kasa prototipi de otomobil severlerden büyük ilgi gördü. 21-22 Nisan tarihlerinde dünya basınına, 23 Nisan'da da otomobil severlere kapılarını açan Uluslararası Torino Fuarı'nda ayrıca, katılımcı firmadan Lancia Dialogos adlı concept otomobilini, Magnum yeni klasiğini, Mazda MX-5'ini, Seat Bolero'nun concept otomobilini, Hyundai Sonica 98'ini, Jaguar XKR'sini Torino'da sergiledi.

Fiat ön koltuğu üçledi:

Fuarın en ilginç otomobili Fiat'ın Multipla adını verdiği yeni modeliydi. Sonbahardan itibaren piyasaya sunulacak bu otomobil, farklı dizaynıyla dikkatleri çekiyor. Multipla'nın üçü önde olmak üzere birbirinden ayrı 5 yolcu ve bir de şoför koltuğu bulunuyor. Öndeki orta koltuk yatırıldığında masa görevi görebiliyor. Ayrıca arka koltukların yönleri değiştirilerek yeni sistemler yaratılabiliyor. Multipla'nın arka koltukları çıkarıldığında otomobil yük taşımacılığına elverişli konoma da getirilebiliyor.

Çevreyi seviyor:

Mitsubishi, Space Star adlı yeni modelini ilk kez Torino'da tanıttı. Space Star, arka koltuklarının özellikleri sayesinde bagaj boyutları kolayca değiştirilebiliyor ve geniş bir hacim kazandırılabiliyor. Bu otomobil, çevreye az zarar vermesiyle de dikkat çekiyor.

Ekonomik oto:

Fiat'ın yeni modellerinden Seicento,100 kilometrede 3.6 litre benzin harcıyor. Seicento'nun altı ayrı tipi bulunuyor ve pazarın 4 koltuklu en küçük otomobili olma özelliğini de taşıyor.

Açılan Arka cam:

Toyota'nın ilk kez sergilediği yeni otomobili Yaris'in arka camı açılabiliyor. 3.6 metre uzunluğuyla iç yapısı açısından geniş ve rahat otomobil olma özelliğini taşıyor.

Şehiriçi için:

Toyota'nın ilk kez sergilediği bir diğer otomobili de gene Yaris ailesinden. Funcargo adı verilen bu otomobil, pratikliği ve değişik fonksiyonları açısından dikkat çekiyor.

En küçük:

Wolkswagen de fuarda, ürettiği en küçük otomobili Lupo adı verilen bu mini otomobil de, değişik özellikleri ve pratikliğiyle dikkat çekiyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle