GeriEkonomi Toprak'tan negatif faizli kredi önerisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toprak'tan negatif faizli kredi önerisi

Toprak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Halis Toprak, yılın ikinci yarısında başlayan ve 1999 yılında devam etmesi beklenen krizden çıkış için ‘‘negatif faizli kredi’’ önerisinde bulundu. Toprak Holding'in satış teşkilatına verilen iftar yemeğinde konuşan Halis Toprak, Japonya'da krizi önlemek için sanayiciye verilen faizsiz krediyi örnek göstererek, ‘‘Japonya krizi önlemek ve ekonomide canlanma olsun düşüncesi ile yüzde 5 eksiği ile geri almak suretiyle adeta üstüne faiz veriyor’’ dedi.

Japonya'da sanayi sektörünün desteklendiğini belirten Toprak, Türkiye'de ise sanayi sektörüne yardım edilmediğini, tersinin yapıldığı sanayi sektöründen alınan vergi ile finans sektörüne dolaylı yollarla yardım edildiğini kaydetti. Toprak, Merkez Bankası Mevduat Sigorta Fonu'na devredilen Türk Ticaret Bankası, Bankekspres ve Interbank'a yaklaşık 1 katrilyon liralık kaynağın aktarılmasını örnek gösterdi.

Toprak, konuşmasına şöyle devam etti: ‘‘Kriz ülkemizde kendisini deri, tekstil, inşaat ve otomotiv sektörlerinde gösteriyor. Bu dört sektör, ekonominin temel direğidir. Devletimiz bu kriz devresinde bana para lazım diyor ve 1999 yılında peşin vergiyi getiriyor. Bu ne demektir? Bir yandan 1998'in vergisini vereceksin, 3 ayda bir de 1999'un vergisini vereceksin. Ben ürettiğim malı 6 ay vadeli satıyorum. Devlet KDV'yi benden peşin alıyor ve beni yatırımdan, istihdamdan, ihracattan, fert başına milli getiri artırmaktan alıkoyuyor. Benden aldığı kaynakları, bankacılık sektörüne veriyor. 65 yıldan beri bu memlekete hizmet etmiş saygın bir müessese maalesef 3 milyon dolar için haciz altına alınmıştır. İşte bu noktada diyorum ki, şayet Japonya'da olsaydık, bankaları fonlamaz, bu müesseseleri fonlardık. Çünkü kendisini bu ülkeye adamış bu insanların, bu müesseselerin kendilerinden kaynaklanan hiç bir kusur ve kabahatleri yok. Bu nedenle hükümetten bankalara devlet tarafından tanınan mevduat garantisinin kalkmasını istiyorum. ’’

PEŞİN VERGİ

Peşin vergi konusunu da değinen Toprak, peşin verginin kaldırılması, özellikle de 1999 yılı için ertelenmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Toprak, yapacakları yatırımları da şöyle anlattı: ‘‘Bozüyükte'ki kağıt fabrikamız tevsi edilecek. Eskişehir'deki granit fabrikası yatırımımız tamamlanacak. Adapazarı'ndaki sağlık ürünleri fabrikamızın üretimi 5 misli artacak ve polyester iplik tesisimiz devreye girecek. Güneydoğu'daki mermer fabrikası bitmiş, üretime devam ediliyor. Mayıs ayında da yağ fabrikamızın temelini atacağız. İngiltere'de kurmayı düşündüğümüz sanayi tesislerimizin temeli 1999'da atacağız.’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle