GeriEkonomi Toprakbank satılamadı Bayındırbank'a gömüldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toprakbank satılamadı Bayındırbank'a gömüldü

BDDK, 30 Kasım 2001'de TMSF'ye devredilen Toprakbank'ı, ikinci kez satışa sunulmasına rağmen satılamaması nedeniyle Bayındırbank'a devrettiğini açıkladı. Devir işleminin 30 Eylül 2002'ye kadar tamamlanacağı belirtildi.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 30 Kasım 2001'de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen ve iki defa satışa çıkartılan Toprakbank'ı, TMSF bünyesinde Bayındırbank ile birleştirme kararı aldı.

BDDK açıklamasında, Toprakbank'ın, Bayındırbank bünyesinde 30 Eylül 2002 tarihi itibariyle devren birleştirilmesine ve bu tarih itibariyle bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izninin kaldırılmasına karar verdiği yer aldı.

BDDK, Toprakbank'ı TMSF'ye devretme kararı aldıktan sonra ilk kez 31 Ocak 2002 tarihinde satışa çıkarmıştı. Talipçıkmaması üzerine ikinci kez satışa çıkartılan Toprakbank'a ikinci satış sürecinde Global Menkul Değerler, Avrasya Yatırım Holding ve Templeton Fund'un birlikte oluşturduğu konsorsiyum ile Anadolubank talip olarak incelemelere başlamıştı.

BDDK'dan dün yapılan açıklamada, Toprakbank hisselerine ilişkin olarak, Global Menkul Değerler A.Ş (Global Menkul Değerler A.Ş, Avrasya Yatırım Holding A.Ş, Sancak Yatırım A.Ş, Templeton Strategic Emerging Markets Fund LDC) tarafından verilen teklifin geri çekildiği belirtildi.

Açıklamada, bu çerçevede BDDK'nın, satış imkanı kalmayan Toprakbank'ın Bayındırbank ile devren birleştirilmesine ve bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme izninin kaldırılmasına karar verdiği bildirildi.

842 MİLYON DOLAR ZARAR

Toprakbank'ın özsermaye açığını kapatmak için TMSF, 926 trilyon lira mevduat enjekte etti. Bankanın TMSF devri öncesindeki döneme bakıldığında ise 30 Kasım 2001 itibariyle birikmiş zararı 1.2 katrilyon lira (yaklaşık 842 milyon dolar), özsermaye açığı da 1.2 katrilyon lira düzeyindeydi (yaklaşık 785 milyon dolar). Yine 30 Kasım 2001 itibariyle Toprak Grubu şirketlerine kullandırılan krediler toplamı ise 685 trilyon lira (yaklaşık 463 milyon dolar), Toprak Grubu şirketleri faiz reeskontları 108 trilyon lira (yaklaşık 73 milyon dolar) ve grup riski toplamı ise 793 trilyon liraydı (yaklaşık 536 milyon dolar).

1992'DE KURULMUŞTU

Toprakbank'ın, kuruluş kararnamesi, 1991'de Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli'nin gayreti ile Başbakan Mesut Yılmaz tarafından imzalanmış, bankanın kesin kuruluşu 10 Mart 1992'de onaylanmıştı. 200 milyar lira sermaye ile kurulan ve ilk yılında 6 şubesi olan Toprakbank, 30 Kasım 2001'de BDDK tarafından TMSF'ye devredildiğinde 130 şubeye ulaşmıştı.

BDDK'yı önce övdü, sonra suçladı

TOPRAKBANK'ın eski sahibi Halis Toprak, Toprakbank'ın TMSF'ye devrine karar veren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nu (BDDK), bu kararın alınmasından kısa süre sonra şu sözlerle övmüştü: ‘‘Bize ‘Parayı ödeyin' denilmesine rağmen, yatırıma gitmiş olan para yerine konulamadığı için bankaya ek konuldu. BDDK haklı olarak görevini yaptı. Hiçbir sitemim olamaz. Hatta kendilerine teşekkür ediyorum.’’ Halis Toprak, Toprakbank’tan dolayı TMSF'ye olan borcun ödemesinde sorunların çıktığı ve bu nedenlede Toprak Grubu şirketlerine el konulacağı söylentileri üzerineyse, gazete ilanlarıyla BDDK'yı ağır bir dille suçlamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle