GeriEkonomi Toprak Grubu'nda birleşme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toprak Grubu'nda birleşme

Halis Toprak Holding ile Toprak Seniteri ve Turizm İşletmeleri Sanayi ve Ticaret birleşti. Toprak Holding, birleşme sonrası Toprakbank'da devir işlemleri nedeniyle TMSF'nin Fon'a para yatırılması talebi için SPK'dan yazılı görüş isteyecek

Halis Toprak Holding, Toprak Seniteri'yi tüm aktif ve pasifleriyle devralırken, şirketin Toprakbank'ın sermayesindeki yüzde 31.1269'una karşılık gelen 14 trilyon 169 milyar 574 milyon 80 bin lira nominal değerindeki hisse senedi de diğer aktiflerle birlikte Toprak Holding'e intikal etti.

Toprakbank'dan İMKB'ye gönderilen açıklamaya göre, birleşme işlemi, Halis Toprak Holding'in 12 Aralık'ta yapılan Olağanüstü Ortaklar Genel Kurulu'nda onaylandı. Toprak Holding'in ünvanı da, devralınan Toprak Seniteri ve Turizm İşletmeleri Sanayi ve Ticaret olarak değiştirildi.

Sözkonusu birleşme sonrası, Toprakbank'ın ortaklık yapısı yüzde 9.4804 Halis Toprak, yüzde 32.6832 Toprak Seniteri, yüzde 51.4684 Toprak Kağıt, yüzde 1.1388 Toprak İnşaat, yüzde 0.1283 Toprak Seramik Pazarlama, yüzde 5.1008 halka arz oldu. Şirketin diğer hissedarlarından Toprak Kağıt Pazarlama'nın 241 bin 920 lira, 93 ortağının da 16 milyon 665.6 bin lira nominal değerde hissesi bulunuyor.

Devir nedeniyle TMSF'na para ödenecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun konuya ilişkin olarak bildirimi henüz bankaya ulaşmazken, BDDK Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu sözkonusu devir işlemleri nedeniyle 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nun 15/2-d maddesi gereğince sözkonusu fona yatırılması gereken tutarının 30 gün içinde ödenmesini istedi.

Açıklamada, Halis Toprak Holding'in, hisse devrinin hisse satışı suretiyle değil birleşme suretiyle gerçekleşmesi nedeniyle, SPK'nın 8 sayılı tebliğinin 17'nci maddesi kapsamına giren bir hisse devrinin bulunmadığı düşüncesiyle SPK'dan yazılı görüş isteyeceğinin bankaya bildirildiği kaydedildi. (AA)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle