Toplu sözleşme masasında KEY hesabı pazarlığı

Hürriyet Haber
30.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

En büyük memur konfederasyonu Türkiye Kamu-Sen’in Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hükümetin memura önerdiği yüzde 4 zammı tartışma konusu dahi yapmayacaklarını söyledi.

Hükümet ile üç memur sendikası konfederasyonu temsilcilerinin de yer aldığı zam pazarlığında, masayı ilk terk eden ve etkili eylem kararı alan KESK olmuştu. Dün öğleden önceki görüşmede, özelleştirilen kurumlardaki personelin haklarını düzenleyen 4/b statüsündeki kişilerin sendikaya üye olmasıyla ilgili çalışma yapılması kararlaştırıldı.

BİR UZLAŞMA: Hizmet kollarının sorunlarını iletmesiyle ilgili gündem maddesinin toplu görüşmelerin dışında ele alınması konusunda uzlaşmaya varıldı. Tüm kamu kurumları ve sendikalardan seçilecek temsilcilerce oluşturulacak komisyon, sendikaların belirledikleri 375 maddeyle ilgili çalışma yapacak.

BAKAN RESTİ: Sendikaların 4/c statüsündeki yaklaşık 12 bin geçici personelin kadroya alınmasına yönelik talepleri, Kamu İşveren Kurulu’nca (KİK) olumlu karşılanmadı. Pazarlıklarda, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Devlet kurumları artık sınavla eleman alıyor. Bu istemin olumlu karşılanması haksızlık yaratır" diyerek, öneriye karşı çıktı.

KEY HESABI MECLİS’E: Şahin, KEY hesaplarının hak sahiplerine geri ödenmesi istemi için de "Talebinizi getirin, bunları TBMM Genel Kuruluna önerge olarak sunacağım" dedi. Pazarlıkta sendikalar, KEY hesaplarının yasal faiziyle birlikte çalışanlara ödenmesini istiyor.

YÜZDE 4’Ü TARTIŞMAYIZ: Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız hükümetin yüzde 4’lük zam önerisinin bir teklif olmadığını ve bunu tartışmayacaklarını bildirdi. Akyıldız, bin 23 YTL’lik temel ücret istemlerinin ’makul’ olmasına karşın, siyasi irade samimiyet gösterirse, rakamda yeni bir esnemeye gidebileceklerini söyledi. Akyıldız, "Ancak yüzde 4’ü yüzde 5 yaparlarsa esneme payımız kalmaz" dedi.

HÜKÜMETİN BAŞI AĞRIR: Gerçekçi bir öneri gelmemesi durumunda, alanların ısınacağını gösterdiklerini belirten Akyıldız, "Bu konuda hükümetin başının ağrıması gerekiyorsa ağrır. Biz burada orta oyunu oynamıyoruz, tiyatro da yapmıyoruz" dedi.

ÇEVİK KUVVET MÜDAHALESİ: Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) üyeleri, dün toplu görüşmelerin sürdüğü Başbakanlık’ın yanındaki DPT Müsteşarlığı önünde eylem yaptı. Konfederasyon üyeleri slogan atınca çevik kuvvet bina önüne gelerek girişi kapattı. Gösteride, üzerinde "Hani benim Recebim, sandıkta göreceğim", "Allah müstahakınızı verecek", "Mum dibine, ampul memura ışık vermez" yazılı dövizler taşındı. "Yüzde 4 sadaka istemiyoruz", "Hükümet zamanı al, başına çal", "Ellere var da bize yok mu?", "Bizi satanı biz de satarız", "Memurum dediniz, hakkımızı yediniz" sloganları atıldı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı