GeriEkonomi Toplanan prim hasara yetmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toplanan prim hasara yetmedi

Toplanan prim hasara yetmedi

Sigortacılar, 2016’da, trafik sigortasında, 9.6 milyar prim geliri elde ederken, trafik kazalarından dolayı oluşan hem maddi hem de bedeni zararlar nedeniyle toplam 11 milyar liralık tazminat ödemesi ile karşı karşıya kaldı. Geçen yıl kazalarda ölenlerin yakınlarına 3.2 milyar vefat tazminatı ödendi.

HÜKÜMETİN aldığı kararlar 1 Nisan’da trafik sigortasında ‘tavan fiyat’ uygulamasına geçecek olan sigortacıların, geçen yıl trafikte topladıkları prim,

Toplanan prim hasara yetmedi

tazminatları karşılamaya yetmedi. 2016 yılına ait trafik sigortası istatistikleri yayımlandı. Buna göre, 16,5 milyon araç zorunlu trafik sigortası yaptırdı ve karşılığında sigortalılardan 12.2 milyar prim toplandı. Toplam primden yüzde 10 Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) aktarılan pay ve yüzde 11 acente komisyonu düşüldükten sonra; sigorta şirketlerinin kasasına trafik sigortasından 9.6 milyar lira girdi. Sigortacılar geçen yıl SGK’ya, 1.2 milyar liraya yakın para aktarırken, acente komisyonu olarak da 1.3 milyar lira ödedi.

1.4 MİLYAR LİRALIK AÇIK
Sigortacılar, 2016’da, trafik kazalarından dolayı toplam 11 milyar lira hasar ödemesi ile karşı karşıya kaldı. Bunun 5.2 milyar lirası geçen yıl mağdurlara ödenirken, 5.8 milyar lirası da muallak hasar (gerçekleşen ancak ileride ödenecek hasar) olarak gerçekleşti. Geçen yıl 9.6 milyar lira prim geliri karşısında 11 milyar liralık hasar ödemek zorunda kalan sigortacılar; 1.4 milyarlık açığı ise diğer sigorta branşlarından elde ettikleri gelir ve mali kârla kapattı. Gerek mali gelirler, gerekse de diğer gelirler sonucunda 2016’da, 35 sigorta şirketi, trafik sigortasında toplam da 18 milyon lira teknik kar açıkladı. Böylece, yüksek prim eleştirileri ile karşı karşıya kalan sigortacılar, geçen yıl ortalama 700 lira prim ile tazminatları ödeyemedi.

EN YÜKSEK ÖDEME SAKATLIĞA
2016’da ödenen tazminatlara bakıldığında ise sigorta şirketleri, trafik kazalarından dolayı oluşan maddi zarar nedeniyle 3.7 milyar lira hasar ödedi. Kazalarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ise 3.2 milyar lira vefat tazminatı ödenirken, yine kazalar nedeniyle sakat kalanlara da toplam 3.8 milyar lira sakatlık tazminatı ödemesi yapıldı. Ayrıca geçen yıl sigortacılar, 29 milyon liraya yakın da tedavi gideri ödedi. En çok tazminat ödemesi ise otomobillerin neden olduğu kazalardan dolayı yapıldı. 2016’da, otomobillerin neden olduğu kazalarda sigorta şirketleri; 2 milyar lirası maddi, 1.5 milyar lirası vefat tazminatı ve 1.9 milyar lirası da sakatlık tazminatı olmak üzere toplam 5.6 milyar lira tazminat ile karşı karşıya kaldı ki, bu toplam trafik sigortası tazminatının yüzde 50’si anlamına geliyor. Sigortacılar, geçen yıl otomobillerden 5 milyar lira prim geliri elde ederken, 5.6 milyar liraya yakın da tazminat ödemek zorunda kaldı.

Toplanan prim hasara yetmedi


TAVAN FİYAT UYGULAMASI
Öte yandan, sigortacılar, geçen hafta Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, “Zorunlu trafik sigortası primlerinin makul fiyatlara düşmemesi nedeniyle tavan fiyat uygulanmasına karar verdik” açıklaması üzerine, 1 Nisan’da başlayacak, yeni uygulamaya hazırlanıyor. Buna göre, Hazine, her bir sürücünün hasarsızlık kademesine göre tavan bir fiyat belirleyecek ve sigorta şirketleri de bu tavan fiyatın üzerinde prim talep edemeyecek; isterlerse, altında fiyat uygulayabilecek. Tavan fiyatların ne olacağı ise henüz netleşmedi.

Kazalarda 1.5 milyon kişi mağdur oldu

SİGORTA şirketleri, geçen yıl trafik kazalarından dolayı mağdur olan 1 milyon 581 bin kişiye toplam 11 milyar lira tazminat ödedi. Kazalarda 1.4 milyon sürücü için 3.7 milyar liralık maddi tazminat oluştu. Sigortacılar, kazalarda hayatını kaybeden 52 bin 855 kişinin yakınlarına 3.2 milyar lira vefat tazminatı ödedi ki, kişi başına ödenen vefat tazminatı ortalama 60 bin lira oldu. Kazalarda sakat kalan 88 bin kişiye de 3.8 milyar lira sakatlık tazminatı ödendi. Geçen yıl 14 bin 400 kişi için de 229 bin liraya yakın tedavi gideri ödendi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle