GeriEkonomi Tony Blair: Muz kavgası AB'nin sorunu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tony Blair: Muz kavgası AB'nin sorunu

İngiltere Başbakanı Tony Blair, AB ve ABD arasında muzla başlayan ticari savaş tehditine son verilmesi için çaba gösterdiğini açıkladı. İskoçya'da bir radyo programında konuşan Başbakan Blair, ABD Başkanı Bill Clinton ile konuyla ilgili olarak ‘‘çok yapıcı’’ bir telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

ABD Ticaret Bakanlığı, AB ülkelerinin eski sömürgelerinden gümrüksüz ithal ettiği muzlarla ticaret yapmasının ABD'li muz şirketlerine karşı açısından haksız rekabeti doğurduğunu öne sürmüştü. ABD, AB ülkelelerinden ithal eden mallara, muz şirketlerinin kaybı olan 520 milyon doları karşılayabilecek gümrük konulabileceğini de duyurmuştu.

Blair, ABD'nin gümrük tehditleri arasında İskoçya'dan ithal edilen elörgüsü kaşmirlere ve bazı mallara yüzde 100 gümrük vergisi tehditinin bulunduğunu da vurguladı. Başbakan, karşılıklı ticaret anlaşmazlığının çözümü için çabalarını sürdüreceğini de belirtti.

İngiltere'nin ABD ile ticari sorunlara karşın Irak'a karşı ortak hava saldırı düzenlemesi Başbakan Blair'e ülkedede ve AB içinde zor duruma soktu. Radyo programında kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtlayan Başbakan Blair, iki ülkenin dostluğunu vurgulayarak ticari sorunun İngiltere'yi değil AB'ni ilgilendirdiğini söylemekle yetindi.

İskoç Kaşmir Derneği, ABD'nin ithalatta Çin'e yönelmesi durumunda yaklaşık 2 bin işçinin işsiz kalabileceğini açıkladı. ABD'nin gümrük vergisi tehditine karşı çıkan AB, Dünya Ticaret Örgütü'ne (WHO) başvurusunu yineleyerek ivedi toplantı önerdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle