GeriEkonomi TOKİ'den gecekondu dönüşüm projesi atağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOKİ'den gecekondu dönüşüm projesi atağı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bir taraftan yeni yerleşim alanları oluştururken diğer yandan da plansız kentleşme sorununun çözümü amacıyla gecekondu dönüşüm projelerine ağırlık veriyor.

A.A muhabirinin TOKİ yetkililerinden edindiği bilgiye göre, halen 34 belediye ile yapılan protokoller çerçevesinde gecekondu dönüşüm/kentsel yenileme projeleri uygulanıyor.
Kırıkkale Belediyesi ile de, Yenimahalle bölgesinde, yaklaşık 122 bin metrekare alanda gecekondu dönüşüm projesi uygulanması için bugün protokol imzalandı. Böylece, gecekondu dönüşüm projesi uygulanan belediye sayısı 35'e ulaştı.
İmzalanan protokol uyarınca, Kırıkkale sınırları içinde bulunan ve hali hazırda üzerinde çarpık yapılaşma bulunan Yenimahalle bölgesinde, belediye ile işbirliği içerisinde belirlenen yaklaşık 122 bin metrekare alanda yaşayan hak sahipleri, aynı alanda TOKİ tarafından yaptırılacak konutlardan faydalandırılacak. TOKİ, aynı alanda, mevcut konutları tasfiye ederek, çağdaş standartlarda yeni bir kentsel alan oluşturacak.
Gecekondu dönüşüm/kentsel yenileme projelerinde, “kent içerisinde kaçak yapılaşma alanları ile ekonomik ömrünü doldurmuş bulunan çöküntü alanlarının, gerekli tüm kentsel ve sosyal donatı hizmetleri getirilerek, olası tüm doğal afet riskleri de bertaraf edilecek şekilde yeniden fenni ve sıhhi standartlara haiz bir şekilde yapılandırılması” amaçlanıyor.
Verilen bilgiye göre, söz konusu dönüşüm projeleri kapsamında, halen 13 bin 948 konutun ihalesi tamamlanarak inşaata başlandı. TOKİ, belediyeler ile işbirliği içinde yürütülen projeler kapsamında, dönüşüm alanlarında modern yerleşim merkezleri oluşturuyor. Üretilen konutlar, uygun ödeme şartlarında hak sahiplerine ve diğer isteklilere satılıyor.

-EN BÜYÜK GECEKONDU DÖNÜŞÜMÜ İSTANBUL'DA-

TOKİ, en fazla sayıda konutu içeren gecekondu dönüşüm projesini, bu sorunun en yoğun yaşandığı İstanbul'da uyguluyor.
Verilere göre, Küçükçekmece Belediye Başkanlığı ile ortak yürütülen proje kapsamında, İstanbul-İkitelli-Halkalı Kentsel Yenileme Projesi çerçevesinde 2 bin 640 konut üretiliyor.
İstanbul-Tuzla Kentsel Yenileme Projesi kapsamında 4 bin, Şişli Kuştepe Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi kapsamında 150, Kartal Kentsel Yenileme Projesi kapsamında 500 konut, Fatih Kentsel Yenileme Projesi kapsamında 400 konut üretilecek. Kadıköy Kentsel Yenileme Projesi kapsamında imar revizyon çalışmaları ise devam ediyor.
İzmir'de de Konak Kentsel Yenileme Projesi kapsamında 3 bin 80, Karşıyaka Kentsel Yenileme Projesi kapsamında 808 konutun ihalesi yapılarak inşaatlarına başlandı.
Ankara'da da Protokol Yolu projesi kapsamında yaklaşık 2 bin 500 konut yapılacak. Mamak Yatık Musluk'ta 308, Altındağ Aktaş'ta 426, Altındağ Doğantepe'de 292 konutun inşaatları sürüyor.
Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, Bursa'da Yıldırım Sinandede'de 240 konut, Osmangazi'de bin 400 konut yaptırılıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle