TOKİ Başkanı'ndan müteahhitlere yanıt

Hürriyet Haber
27.11.2009 - 12:51 | Son Güncelleme:

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, müteahhitlerin, “TOKİ'nin kapsamlı şekilde konut yapma işine girmesine” yönelik eleştirileri hakkında, “Bizim derdimiz Türkiye'de konut piyasasını disipline etmek, fiyatları aşağıya çekmek, sektördeki kayıt dışı ekonomiyi önlemek” dedi.

Bayraktar, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İdarenin, şu anda Türkiye'de üretilen konutların sadece yüzde 7-7,5'ini yaptığını belirterek, “Bu rakam yüzde 10 bile değildir” dedi.

Bunun da “sosyal devlet” olmanın gereği olduğuna işaret eden Bayraktar, organize tek firma olarak her tarafta konut yaptıkları için bunun “çok fazla gibi” göründüğünü, ancak konutların yüzde 92-93'ünü firmaların yaptığını söyledi.

Müteahhitlerin, özel sektörün, “TOKİ konut yapmasın” dediğini belirten Bayraktar, şöyle devam etti:

“Bakın bizim müteahhitlere rakip olarak yaptığımız konutları tamamen müteahhitler yapıyor. Hasılat paylaşımı veriyoruz. Müteahhit ha kat karşılığı benden almış ha başka üçüncü şahıstan almış ha vatandaştan almış. Ne fark eder ki? Benden aldığını satabildiği en yüksek fiyattan satıyor. Bize oradan kaynak geliyor.”

“...VATANDAŞ GÜVENİYOR”

İdarenin bütçe ve Hazineden para almadığını, kaynağını bu yolla temin ettiğini vurgulayan Bayraktar, “TOKİ adına yaptığı zaman ne avantajı var? Daha kaliteli yapıyor. Ne avantajı var? Vatandaş güveniyor. 'Bu yapmazsa, TOKİ gelip bunu yapar' diye gidip ondan satın alıyor” diye konuştu.

Bayraktar, 400 bin konut rakamına ulaştıklarını anımsatarak, bu konutların 350 bin tanesinin sosyal konut, gecekondu dönüşüm projeleri ve afet konutları olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Fakirlere konut yapıyoruz, 100 lira taksitle veriyoruz. Müteahhit bunu yapar mı? Garip gurabaya, fakir fukaraya, sokakta kalmış, dışarıda kalmış insana konut yapıyoruz. 62 metrekare, 87 metrekare konut yapıyoruz. Bunu yapar mı müteahhit? 'TOKİ bunları yapsın, öbürlerini yapmasın' diyorlar. O konutları yapmazsam, bunları nasıl yapacağım? 147 belediyeyle kentsel dönüşüm yapıyoruz.

Kentsel dönüşümü yapabilmek için kaynak temin etmek lazım. Bütçeden para almıyoruz. Diğer taraftan biz konutu kaç liraya mal ediyoruz, 68 bin liraya. 68 bin liradan satıyoruz ve tapuda da 68 bin liradan gösteriyoruz. Bu bedel üzerinden KDV ödüyoruz. Acaba özel sektör de mi aynısını yapıyor? 68 bin liraya mal ettiği daireyi kaça satıyor? 100 bin liraya satıyor, tapuda kaç lira gösteriyor? 70 bin lira gösteriyor. Türkiye, kayıt dışı ekonomi engellenmeden kalkınamaz.”

-TÜRKİYE'DE KONUT KİRALARI VE FİYATLARI DÜŞTÜ

Bayraktar, şu anda bütün Türkiyede kiraların düştüğünü ifade ederek, “Niye düştü? TOKİ sayesinden düştü, konut fiyatları da düştü. Bizim görevimiz fiyatları aşağıya çekmek” dedi.

Her kurumda, meslekte, kuruluşta karşı ataklar, şikayetler olacağını belirten Bayraktar, müteahhitlerin şikayetlerini de anlayışla karşılamak durumunda olduklarını söyledi.

“SANA TOKİ GİBİ KONUT YAPACAĞIM”

Konutların yalnızca yüzde 7'sini yaptıklarını yineleyen Bayraktar, şunları kaydetti:

“TOKİ çekildiği zaman olur mu? Sosyal devlette böyle bir şey olur mu? Fakire kim konut yapacak? 100, 200, 300 lira taksitle kim konut verecek? Bu kentsel dönüşümleri, bu şehirleri bir ur gibi saran, şehirlerin gelişmesini tıkayan, yeşil alanları, su havzalarını, tarihi dokuyu bozan bu yapıyı ortadan kaldırıp şehirlerimizi düzgün hale kim getirecek? Belediyelerle işbirliği halinde biz bunları yapıyoruz. Ankara Kent Girişi Protokol Yolu, İstanbul Küçükçekmece, Ayazma, Tepeüstü, Maltepe, Tuzla, Gaziosmanpaşa gecekondu dönüşümlerini kim yapacak? Samsun Irmak Mahallesi... Bunların olması lazım. Bunları devletin kurumu yapmayacak, ne olacak? Rekabet ortamı doğmayacak, fiyatlar şişecek.”

Bayraktar, konut piyasasında artık, “Sana TOKİ gibi konut yapacağım” denildiğini belirterek, TOKİ'nin kar gözetmeden sadece vatandaşın menfaatini gözeterek çalıştığını ve piyasayı disipline ettiğini kaydetti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı