GeriEkonomi Tofaş'tan dev işbirliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tofaş'tan dev işbirliği

Fiat, PSA Peugeot Citroen ve Tofaş yeni bir hafif ticari araç geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda işbirliği anlaşması imzaladı. Yeni araç Bursa fabrikasında yılda 135 bin adet olarak üretilecek.

Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen “minicargo” projesi yatırım anlaşması imza törenine, Fiat SpA ve Fiat Auto SpA Üst Yöneticisi (CEO) Sergio Marchionne, PSA Peugeot Citroen Üst Yöneticisi (CEO) Jean-Martin Folz, Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Diego Avesani katıldı.

Tofaş Bursa fabrikasında yılda 135 bin adet olarak üretilecek yeni hafif ticari aracın üçte ikisi PSA Peugeot Citroen, üçte biri Tofaş ihtiyacı dahil Fiat tarafından ku

Fiat'ın veliahtı Türkiye'de
Fiat'ın kurucusu Agnelli kardeşlerden Gianni Agnelli'nin torunu, Fiat'ın Veliahtı ve Başkan Yardımcısı John Elkann, Minicargo Projesi Yatırım Anlaşması'nın imza törenine katılmak için Türkiye'ye geldi. Elkann, perspektifin iyi olduğuna inandıkları için Türkiye'ye yatırım yaptıklarını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin arkadaşlığını değerlendiren Elkann, “Arkadaş değil aile sayılırlar. Artık nikah şahitliğine bile geliyor. İtalya'nın Türkiye'nin gelişimine, kalkınmasına desteği her zaman var” dedi.
llanılacak.

2008 yılında satışa sunulması planlanan yeni minicargo, Fiat ve Peugeot Citroen'in hali hazırdaki ürün yelpazesini genişletecek.

ÜRETİMDEN TOFAŞ SORUMLU OLACAK

Yeni bir platform üzerinde yapılacak geliştirme ve üretimden tamamıyla Tofaş sorumlu olacak. Bu aşamada PSA Peugeot Citroen ve Fiat'ın aktif destekleri alınacak.

Araştırma-geliştirme ve üretime başlangıç maliyetleri dahil olmak üzere toplam yatırımın 350 milyon Avro dolayında olacağı öngörülüyor.

MARCHIONNE: TÜRKİYE'YE GÜVENİYORUZ

Fiat SpA ve Fiat Auto SpA Üst Yöneticisi (CEO) Sergio Marchionne, Türkiye'de yeni araç üretimi kararlarının, ülkeye, sanayisine, yönetim kapasitesine ve uzmanlığına, esas olarak da Türk piyasasına olan güvenlerinin bir sonucu olduğunu söyledi.

MİNİCARGO BURSA'DA ÜRETİLECEK

Özellikle hafif ticari araçların kendileri için çok önemli olduğunu belirten Marchionne, “Minicargo Tofaş'ın Bursa fabrikasında üretilecek ve Fiat Punto Van ile daha geleneksel olan daha küçük Van'lar arasında bir kategoride yer alacak” dedi.

Burada sadece ortaklara görev düşmediğini, aynı zamanda yerel tedarikçilerin de bunda çok büyük rolü bulunduğunu dile getiren Marchionne, şunları kaydetti: “Türkiye'de mini bir araç üretimi aslında Tofaş'ın tedarikçilerine güvenimizin de bir göstergesi. Kalite ve fiyat konusunda çok yoğun bir rekabet var ve biz burada çok önemli bir hedef koyuyoruz. Tedarikçilerimize de bu hedefte bizimle birlikte oldukları için teşekkür etmek istiyoruz.”

MUSTAFA KOÇ: 1 MİLYAR DOLAR CİVARINDA GELİR

Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Avrupa'da 3 farklı marka altında satılacak Minicargo projesinde Tofaş'ın 8 yılda yaklaşık 1 milyon araç üreteceğini ve yıllık 1 milyar dolar civarında ihracat geliri sağlanacağını bildirdi.

Minicargo'nun üretimine 2007 yılının son çeyreğinde başlanmasının planlanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle