GeriEkonomi TOFAŞ'ın CEO'su değişti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOFAŞ'ın CEO'su değişti

TOFAŞ'ın CEO'su değişti
refid:19717040 ilişkili resim dosyası

TOFAŞ Üst Yöneticisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Pandır görevlerinden ayrıldı. Pandır'ın yerine Kamil Başaran (fotoğraftaki) atandı.

TOFAŞ'ın Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yer alan açıklamasında şunlar kaydedildi:

“1 Kasım 2006 tarihinden bu yana şirketimizde CEO ve 26 Aralık 2006 tarihinden itibaren de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta olan Ali Aydın Pandır, FIAT grubunda yeni bir göreve atanmak üzere 20 Ocak 2012 tarihi itibariyle Yönetim Kurulu Üyeliği ve CEO'luk görevlerinden ayrılmış bulunmaktadır. Yönetim Kurulumuz, 18 Ocak 2012 tarihli toplantısında, Ali Aydın Pandır'ın yerine, 20 Ocak 2012 tarihinden geçerli olmak üzere Kamil Başaran'ın Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak atanmasını kararlaştırmıştır.”

Başaran, 2004 yılında Fiat’ın İtalya’daki merkezine transfer olmuştu

Tofaş CEO’su olarak atanan Kamil Başaran, Tofaş’ın yurtdışına ihraç ettiği araçların geliştirilmesi ve üretiminde fark yaratan başarılı çalışmaları gerçekleştirerek 2004 yılında Fiat’ın İtalya’daki merkezine transfer olmuştu.

Başaran, orta eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra 1979 yılında Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi Makine Mühendisliği bölümünden lisans, 1983 yılında Cologne University of Applied Science Fachhochschule Makina Konstrüksiyon Bölümü’nden yüksek lisans derecesi aldı.

1983-84 yılları arasında Almanya KHD şirketinde görev yaptıktan sonra Türkiye’ye dönerek Tofaş’ta çalışmaya başladı. 1984 - 1995 yılları arasında ürün ve üretim konularında çeşitli yönetim seviyelerinde görevler alan Kamil Başaran 1995 – 1999 arasında ise Yalın Üretim Sorumlusu olarak çalışmış, bilahare 1999 – 2001 yıllarında Doblo Ürün Geliştirme Platformu Müdürlüğü, 2001 – 2004 yıllarında ise Satın Alma Direktörlüğü görevlerinde bulundu.

Kamil Başaran, Tofaş’ın yurtdışına ihraç ettiği araçların üretiminde oynadığı önemli rol ve dikkat çekici çalışmaları nedeniyle 2004 yılında Fiat’ın İtalya’daki Uluslararası Organizasyonu’na atandı.

2004 – 2007 yılları arasında İtalya’da Tedarikçi Geliştirme ve Maliyet Yönetimi Direktörü olarak görev yapan Kamil Başaran, Fiat’ın dünya çapındaki organizasyonları ve gelişmekte olan pazarlarda maliyet yönetimi, konularında verimli ve güçlü yöntemler geliştirilmesinde ve süreçlerin yönetilmesinde aktif rol oynadı.

2007 yılından bu yana otomotiv yan sanayi şirketleri Martur A.Ş. ve Fompak A.Ş.’de CEO olarak görev yapmakta olan Kamil Başaran, evli ve iki çocuk babası. Başaran, ileri seviyede İngilizce, Almanca ve İtalyanca biliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle