GeriEkonomi Tofaş üst düzey yönetim kadrosunda büyük değişiklik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tofaş üst düzey yönetim kadrosunda büyük değişiklik

Tofaş üst düzey yönetim kadrosunda büyük değişiklik
refid:29417902 ilişkili resim dosyası

TOFAŞ’ta üst düzey yönetim 1 milyar doların üzerinde yatırımla 2 yıl içinde devreye girecek 3 yeni otomobile göre şekillendi. Ocak ayında Tofaş’ın CEO’su olan Cengiz Eroldu, şirketin bünyesinde yer alan markaların üst düzey yöneticilerinde bu yönde önemli değişiklikler yaptı.

Mayıs ayında iş bırakma eylemleriyle mücadele eden Eroldu, o sürecin sonuçlanmasının ardından üst düzeyde değişiklikleri hayata geçirdi. Açıkçası tüm taşlar yerinden oynadı. Grubun amiral markası Fiat’ta yeniden yapılanmaya

Tofaş üst düzey yönetim kadrosunda büyük değişiklik
giden Eroldu, Fiat İş Birimi Direktörü Okan Baş’ı bundan sonra Bursa’da üretilecek yeni modellerin başına getirdi.

KARACAN FIAT’A GEÇTİ
‘356 proje ve İş Geliştirme Direktörlüğü’ ismiyle oluşturulan yeni birimin başına gelen Baş, üretilecek tüm yeni modellerin proje ve iş geliştirme kısmından sorumlu olacak.Yeni modellerin pazarlaması da Okan Baş’a bağlı olacak. Okan Baş’tan boşalan Fiat İş Geliştirme Direktörlüğü’ne ise Fiat Satış Sonrası ve Yedek Parça Direktörü Altan Aytaç atandı. Aytaç, bundan böyle tüm Fiat markasından sorumlu olacak. Lancia, Alfa Romeo ve Jeep Direktörü Mahmut Karacan ise Fiat’ın Satış Direktörü oldu. Karacan’ın yerine Lancia, Alfa Romeo ve Jeep’in başına ise Koç Fiat Kredi Genel Müdürü Türker Gürtekin atandı. Fiat Satış Direktörü Hüseyin Şahin ise Satış Sonrası ve Yedek Parça Direktörü oldu.

Fiat’ın orta sınıf ailesi
ABD’li Chrysler’i satın aldıktan sonra ismini Fiat-Chrysler Automobiles (FCA) olarak değiştiren İtalyan otomotiv devi Fiat, 5 yıllık kalkınma planında en büyük ve en önemli görevi Türkiye’de Koç Holding’le ortak olduğu Tofaş’a verdi. Tofaş, Bursa’da 2 yıl içinde 3 yeni otomobil üretecek. Yeni Doblo dahil 4 model için toplamda 1.4 milyar dolarlık tarihi yatırım yapılacak. 1.4 milyar doların 360 milyon doları yeni Doblo, 520 milyon doları ise geçtiğimiz ay Autoshow fuarında tanıtılan Aegea (Ege) isimli yeni sedan modeli için, geri kalan 520 milyon doları ise 2 yeni model için harcanacak. İki yeni modelden 2016-2023 yılları arasında 700 bin adet üretilecek. Üretimine başlanan yeni Doblo dışında Bursa’da 1 milyar 40 milyon dolar yatırımla devreye girecek 3 yeni otomobil orta sınıfta yer alacak sedan, hatchback ve station wagon modellerden oluşacak. Sırasıyla 2015 ve 2016 yıllarında devreye girecek bu 3 model Fiat’ın orta sınıftaki yeni ailesi olacak. Bu 3 modelden ise toplam 1.3 milyon adet üretilecek. 2015 yılında üretimine başlanacak yeni sedan modeli iç pazar, 2016 yılında devreye girmesi planlanan yeni hatchback ve station wagon modelleri ise ağırlıklı olarak ihracata yönelik olarak Bursa’da üretilecek.

eozpeynirci@hurriyet.com.trYorumları Göster
Yorumları Gizle