GeriEkonomi Tofaş, Minicargo'nun üretimine başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tofaş, Minicargo'nun üretimine başladı

Tofaş, Minicargo'nun üretimine başladı
refid:7414283 ilişkili resim dosyası

Tofaş'ın, Fiat ve PSA Group (Peugeot-Citroen) için üreteceği “Minicargo” modelinin üretimine, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katıldığı törenle başlandı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Tofaş, 350 milyon euro yatırımla ortaya çıkan, “Minicargo” projesini  üç farklı marka için üreterek, aynı zamanda otomotiv sektöründe bir ilke imza attı. “Minicargo'ya Fiat, “Fiorini”, Citroen, “Nemo”, Peugeot  ise “Bipper” adını verdi.

Fikri mülkiyet hakları tamamen Tofaş'a ait olan araçtan yılda 165 bin  adet üretilecek ve araçların yüzde 95'i ihraç edilecek. Üretilecek  “Minicargo”nun 3'te 2'sini PSA Grubu alacak.

Törene Bakan Çağlayan'ın yanı sıra Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu  Başkanı Mustafa Koç, Fiat Group Üst Yöneticisi (CEO) Sergio Marchionne,  Tofaş CEO'su Ali Pandır, PSA Peugeot-Citroen CEO'su Christian Streiff de  katıldı.

"BU PROJE İLE İHRACAT LİDERİ OLACAĞIZ"

Tofaş CEO'su Ali Pandır, "Bugün Türk otomotiv  sektörünün en önemli günlerinden biri. Fiat, PSA Peugeot-Citroen ve  Tofaş arasında 31 Mart 2005'te imzalanan olan ortak üretim anlaşmasının ürünü olan bu araçlar, Türk otomotiv endüstrisinin ulaşmış olduğu yüksek  standart ve kalitenin bir göstergesi” dedi.

1971 yılında, yılda 5 bin otomobil satılan bir dönemde üretime başlayan  Tofaş'ın, bugün yıllık ihracatının 1,2 milyar doları bulduğunu, 1 milyon  metrekarelik kapalı alanda ürettiği araçları 50'den fazla ülkeye  gönderdiğini ve uluslararası pazarlarda rekabet eden büyük ve güçlü bir  şirket haline geldiğini anlatan Pandır, sektörde her zaman önemli rol  oynayan, “Türkiye'nin en büyük otomobil fabrikası” Tofaş'ın, Türk  pazarı için yıllardır kalite ve standart belirleyici konumda olduğunu ve  bunu sürdürmeye devam edeceğini dile getirdi.
 
Pandır, şöyle devam etti:

"Türkiye otomotiv sektörü, Minicargo projesi ile 3 uluslararası marka  için otomobil üretme tecrübesine ilk defa sahip olmaktadır. 'Minicargo'  kod adını taşıyan ve 3 marka için üretimi yapılan bu proje ile  vizyonumuzdaki en önemli hedeflerimizden birine ulaşmış bulunuyoruz.  Bu projeyle bir yandan  ihracat adetlerimizi artırırken diğer taraftan Türk otomotiv pazarındaki payımızı da artırmayı hedefliyoruz. Minicargo'yu yılda 165 bin adet, ürün ömrü boyunca da 1 milyon adetten fazla üretmeyi planlıyoruz. Bu  üretimin yüzde 95'ini ihraç edecek olan Tofaş, böylece Türkiye'nin lider ihracatçısı konumuna gelecek."

"SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ SAYIN KOÇ"

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da, Tofaş'ı, “Türk sanayicisi ve girişimcisi için dikkatle incelenmesi ve  dersler çıkarılması gereken çok önemli bir olay” olarak nitelendirdi. Çağlayan, Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'a,  “Çünkü kusura bakmayın, Tofaş artık sadece sizin şirketiniz değildir. Tofaş, bu ülkeye yaptığı katkılarla ülkemizin, hepimizin şirketidir”  dedi.
       
Çağlayan, yaklaşık 350 milyon avroluk yatırım yapılan “Minicargo”nun  geliştirilmesi sorumluluğu ile fikri ve sınai mülkiyet haklarının  Tofaş'a ait olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Tofaş'ın yıllık 250 bin olan üretim kapasitesi 400 bine ulaşıyor. Bu  yatırım, 2 bin 700 yeni istihdam yaratıyor, yan sanayi ve diğer  tedarikçi firmaları da eklediğinizde bu rakam yaklaşık 13 bin kişiye  ulaşıyor. Üstelik proje ortakları, ihraç edilecek tüm ürünleri de satın  almayı taahhüt ediyor. Bu çerçevede, 8 yıllık proje ömründe 1 milyon 184  bine yakın aracın ihraç edilmesi ve Türkiye'ye 11 milyar dolarlık birdöviz girişi garanti altına alınıyor. İşte bu yüzden Türkiye adına sizlerle, sizin gibi ülkesi adına çalışanlarla gurur duyuyoruz Sayın  Koç.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle