GeriEkonomi TOFAŞ, Ar-Ge'ye 184 milyon YTL harcadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOFAŞ, Ar-Ge'ye 184 milyon YTL harcadı

TOFAŞ, 2006 yılında 184 milyon YTL’lik Ar-Ge harcaması gerçekleştirdi. TOFAŞ'ın bu tutarla Türk otomotiv sanayiinde anılan yıl en çok Ar-Ge harcaması yapan kuruluş olduğu bildirildi.

TOFAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, Şirketin “2010 yılına kadar Fiat’ın en rekabetçi ve kendi kendine yeterli binek ve ticari araç geliştirme merkezi olma” vizyonu doğrultusunda Ar-Ge bölümünü yeniden yapılandırdığı belirtildi. TOFAŞ'ın gelecek 5 yıllık sürede 2 yılda bir yeni bir araç geliştirebilir kapasiteye ulaşmayı hedeflediği kaydedilen açıklamada, TOFAŞ Ar-Ge Merkezi'nin donanımı ve kadrosuyla Türk otomotiv sektöründeki en büyük Ar-Ge merkezi haline geldiği vurgulandı.

Fiat’ın Avrupa’daki 2'nci, dünyadaki ise 3’üncü geliştirme merkezi olan TOFAŞ Ar-Ge merkezi, 290 çalışan istihdam ederek 2006 yılında 184 milyon YTL’lik Ar-Ge harcaması gerçekleştirdi. Yıllık Ar-Ge harcamasının net şirket cirosuna oranını yüzde 5 düzeyine ulaştıran TOFAŞ, bu tutarla dünya standartlarının da üstüne çıktı.

TOFAŞ CEO’su Ali Pandır, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'deki yeni yatırımlar ile 2 milyon adet yıllık üretim kapasitesine çıkılmasının mümkün olacağını belirterek, üretimin kalıcılığının sağlanması için Ar-Ge çalışmalarının devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle