GeriEkonomi TOBB'dan 'Gezi Parkı' açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOBB'dan 'Gezi Parkı' açıklaması

TOBB'dan 'Gezi Parkı' açıklaması
refid:23445815 ilişkili resim dosyası

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu demokratik hak kullanımını desteklediklerini ancak marjinal grupların olayı farklı yerlere çektiğini belirtti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, vatandaşlarımızın çevre duyarlılığı ile başlattığı demokratik hakların kullanılmasını desteklediklerini ancak son günlerde gösterilerin marjinal gruplar tarafından farklı mecralara çekilmek istendiğini üzülerek gördüklerini bildirdi.

Türkiye'nin en büyük meslek kuruluşlarından TOBB ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nun da (TESK) aralarında bulunduğu 6 sivil toplum kuruluşu, son günlerdeki olaylara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

TOBB Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya Hisarcıklıoğlu ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in yanı sıra Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Sekreteri Hikmet Yavuzyiğit katıldı.

Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, İstanbul'da başlayarak son günlerde birçok ile yayılan olayları dikkatle izlediklerini söyledi.

Vatandaşların hukuk kuralları çerçevesinde taleplerini dile getirmesinin, en tabii vatandaşlık hakkı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Gösteri hürriyeti kapsamında vatandaşlarımızın çevre duyarlılığı ile başlattığı demokratik hakların kullanılmasını destekliyoruz ancak son günlerde gösterilerin marjinal gruplar tarafından farklı mecralara çekilmek istendiğini, gelişmelerin ülkemiz üzerinde kötü emelleri olanlara hizmet etmeye zemin hazırladığını üzülerek görüyoruz. Tüm dünya sorunlarla boğuşurken, herkesin bakışlarının yükselen Türkiye üzerinde odaklandığı bu dönemde, huzura ve istikrara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Şunu kimse unutmamalıdır ki sokakların huzur ve güveni, çocuklarımızın ve Türkiye'nin geleceği açısından son derece önemlidir. Şiddet ve kavga, hiç bir şeyi çözmediği gibi, sorunları içinden çıkılmaz hale getirir."

"SAMİMİ VATANDAŞLAR DUYARLI OLMALI"
 
Hiçbir hak arayışının, vatandaşın can ve mal güvenliğinin tehlikeye sokulmasına, esnafın, tüccarın mağduriyetine ve vatandaşların vergileriyle temin edilen kamu mallarına zarar verilmesine gerekçe olamayacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Samimi vatandaşlarımız bu konuda duyarlılık içinde olmalı ve yakma yıkma gibi suç teşkil eden fiillerin hak ve özgürlükleri gölgelemesine izin vermemelidir" dedi.
   
Demokrasi içinde ve demokratik kurum ve kurallara saygılı olarak hareket edilmesinin önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, devletin ve kurumların samimi vatandaşların demokratik haklarını kullanmalarına sonuna kadar imkan sağlamaları gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Türkiye, demokrasisi ve hukuk standartlarıyla bu olayları kısa sürede atlatacak güçtedir. Aziz milletimizin tarihsel tecrübesi ve sağduyusu, bizleri parlak yarınlara taşıyacaktır" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, toplantıya katılan sivil toplum kuruluşlarının zaman zaman kendi görüşlerini zaten dile getirdiklerini belirterek, soru almayacaklarını ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle