GeriEkonomi TOBB'dan Erdoğan'a zorunlu istihdam isyanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOBB'dan Erdoğan'a zorunlu istihdam isyanı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu, Başbakan Tayyip Erdoğan’dan zorunlu istihdamın kaldırılmasını isteyerek, “50 kişilik istihdamda, 6 ila 10 arası ilave işçi alınması gerektiği için Türkiye’deki işletmelerin yalnızca yüzde 2’si 50 ve üzerinde işçi çalıştırıyor. İşletmeler 49’da kalıyor” yakınmasında bulundu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulu üyelerinin dün Erdoğan’a gerçekleştirdiği ziyarette, zorunlu istihdam konusu tartışıldı. Ekonomik Barometre Anketi’nden ekonomik durumun gidişatıyla ilgili olumlu düşünenlerin oranının yüzde 52’den 32’e düştüğünü kaydeden TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, sorunun önemli ayaklarından birini istihdam üzerindeki yüklerin oluşturduğunu vurguladılar.

“İŞADAMLARI İSTİHDAMDAN KAÇIYOR”

Zorunlu istihdam nedeniyle işletmelerin 49 kişide kaldıklarını belirten TOBB temsilcileri, “İşletmelerin yalnızca yüzde 2’si 50’den fazla işçi çalıştırıyor. Çünkü 49’u geçtiği an, 6 ila 10 arası ilave işçi alacak” dediler. Zorunlu istihdamın AB başta olmak üzere dünyada yeri olmadığını belirten TOBB heyeti, “Destekli istihdam uygulaması var. Özürlü, terör mağduru ve benzeri çalışanlar için devlet, primin yarısını veriyor” değerlendirmesinde bulundular. Erdoğan da, “İnsanlar bu yüzden istihdamdan kaçıyor” diyen TOBB heyeti ile bu konuda mutabık olduğunu belirtti. Erdoğan, buna karşın, zorunlu istihdamın kaldırılmasının hemen mümkün olmayacağını, öncelikle bir çalışma hazırlanması gerektiğini ifade etti.

“DÜĞMEYE BASIN ARTIK”

Sanayi envanterinin uzun zamandır gündemde olmasına karşın hiçbir adım atılmamasını eleştiren TOBB yöneticileri, Erdoğan’a, “Bir türlü düğmeye basılmıyor. Lütfen düğmeye basın. Ancak siz yapabilirsiniz” dediler.

TOBB’un sanayi envanterini çıkarmak peşinde olmadığını belirterek, “Kim yaparsa yapsın ama yapılsın” diyen TOBB heyeti, işadamı fabrika kuracağı zaman, mevcut fabrika ve kapasiteleri görüp planlama yapamadığının altını çizdiler.

TOBB’un 70 bin kapasite raporu verdiğini belirten üyeler, buna karşın 235 bin üretici firma olduğunu ve bunların çalışmasının yapılması gerektiğini kaydettiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle