GeriEkonomi TOBB’dan AB’ye gümrük birliği çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOBB’dan AB’ye gümrük birliği çağrısı

TOBB’dan AB’ye gümrük birliği çağrısı

AVRUPA Birliği, her iki tarafın da yararına olacağı hem Brüksel hem Ankara tarafından kabul edilen gümrük birliğinin güncellenmesi konusunda adım atmama yaklaşımını korurken Türkiye, bu konudaki kararlı tavrını sürdürüyor.

Güncelleme konusunda AB’ye son mesaj Karma İstişare Komitesi (KİK) toplantısına katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan geldi. Türkiye-AB ilişkilerinin her zamankinden daha önemli hale geldiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Gümrük birliğini modernize edecek müzakereler artık başlatılmalı. Bu konunun siyasi gerekçelerle ertelenmesi doğru değil” dedi. İktisadi açıdan Türkiye ve Avrupa’nın birbirine eklemlenmiş olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Avrupa ve Türk iş dünyaları olarak mutabık olunmasına rağmen gümrük birliği modernizasyon müzakerelerinin hala başlatılmamış olmasını anlayamıyoruz” diye konuştu.

Hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlüklerin korunması ve piyasa ekonomisi konusunda köklü reformlara imza atıldığını ancak eksikler bulunduğunu ve atılacak daha çok adım olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, vize muafiyeti konusunun da öncelikler arasında bulunduğunu söyledi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle