GeriEkonomi TOBB'da başkan adayları ‘denizde’ boğuluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOBB'da başkan adayları ‘denizde’ boğuluyor

DENİZCİ TOBB Başkanı Fuat Miras'a rakip olmak isteyen adayları seçim sistemi zorluyor. TOBB seçimlerinde ilk aşamada dörk konsey ve 15 kişiden oluşan Deniz Ticaret Odaları Konseyi belirlenecek. Yönetim Kurulu listesini hazırlayacak olan aday bu beş Konsey'den mutlaka temsilci almak zorunda. Ancak denizciler blok halde Fuat Miras'ı destekledikleri için, rakiplerin liste çıkarmasının zor olacağı söyleniyor.

AY sonunda yapılacak TOBB Genel Kurulu'nda aday olacağı söylenen Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, aday olduğu takdirde liste yapmakta zorlanacak. Aynı zorluk adaylığını açıklayan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım için de geçerli. Çünkü, yasa gereği 30 kişilik dört Konsey'den en az iki ve 15 kişilik Deniz Ticaret Odaları Konseyi'nden de en az 1 temsilcinin alınarak yönetim kurulu listesinin oluşturulması gerekiyor.

Sanayi Odaları Konseyi, Ticaret Odaları Konseyi, Ticaret Borsaları Konseyi, Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi'nin her biri 30 üyeden oluşuyor. Konsey seçimleri bittikten sonra yapılan Yönetim Kurulu seçiliyor. Bu 30 kişilik her konseyden iki temsilci alınıyor.

DENİZCİ FUAT MİRAS

Denizcilerin Konseyi ise 15 üyeden oluşuyor. Deniz Ticaret Odası seçimlerde Başkanı Fuat Miras'ı destekleyecek. Böylece Fuat Miras dışındaki adayların Denizcilerin Konseyi'nden temsilci alamadıkları için alternatif bir yönetim kurulu listesi hazırlaması zor gözüküyor. Çünkü yasa gereği mutlaka en az bir üyenin yönetim kuruluna Denizcilerin Konseyi'nden alınması gerekiyor. TOBB kulislerinde Egelilerin eniştesi olarak adaylığını açıklayan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırm'ın da denizcilerden üye almak için kulis faaliyetlerine yoğunlaştırdığı belirtiliyor.

YILDIRIM'IN FORMÜLÜ

Mehmet Yıldırım'ı destekleyen İTO Meclis üyeleri ise seçimlerde yönetim kurulu listesinin gayet rahat yapılabileceğini söylüyorlar. Mehmet Yıldırım'ın Deniz Ticaret Konseyi'nden de destek alacağını savunan İTO üyeleri, ‘‘Bu seçim sistemi adaletsiz. Ancak, bir aday seçimi kazanmışsa ve herhangi bir Konsey'den isim alamıyorsa, kanunen o Konsey'den bir üye otomatik olarak bu adayın listesine girer. Böylece seçimi kazanan aday yönetim kurulunu oluşturur. Kaldı ki Mehmet Bey denzcilerden de destek alacak’’ diyorlar. İTO Başkanı Mehmet Yıldırım ise ''Sayın Cengiz Kaptanoğlu bugüne kadar kimi desteklediyse kazanmadı. Şimdi Fuat Bey'i destekliyor. Zaten milletvekili adayı olduğunda da kazanamamıştı. Biz rahatız'' diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle