GeriEkonomi TOBB: Türkiye AB'ye kayıtsız kalamaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOBB: Türkiye AB'ye kayıtsız kalamaz

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye, AB'de meydana gelen gelişmelere kayıtsız kalamaz" dedi.

Odalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB Özel İhtisas Komisyonu tarafından hazırlanan "Vergilemede Global Eğilimler-AB ve Türk Vergi Sistemi" raporunu, Birlik merkezinde düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Basın toplantısına TOBB Yönetim Kurulu üyeleri ile Özel İhtisas Komisyonu üyelerinden bazıları da katıldı.

Hisarcıklıoğlu, küreselleşmenin, beğenilse de beğenilmese de günümüzün rededilmesi mümkün olmayan bir gerçeği olduğunu ifade etti.

1992 yılında Maastrıch'te imzalanan Avrupa Birliği (AB) anlaşması ile adeta yeni bir devlet türünün ortaya çıktığını belirten Hisarcıklıoğlu, AB'nin bugün için ne bir federasyon ne de bir konfederasyon olmadığını kaydetti.

AB'nin seçimle işbaşına gelen bir parlementosu bulunduğunu, ayrıca komisyon ve komite gibi karar ve yürütme organlarına sahip olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Bu özelliklerinden dolayı AB, uluslarüstü nitelikli bir ulus, devletler topluluğu olarak kabul edilmektedir. Türkiye, işte bu nitelikteki AB ile bir Gümrük Birliği anlaşması imzalamıştır" dedi.

Ayrıca, Türkiye'nin tam üye olabilmek için aday üye statüsüne de sahip olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "Türkiye, AB'de meydana gelen gelişmeler kayıtsız kalamaz. Hukuken zorunlu olmasa da sözü geçen gelişmeleri izlemek ve gerektiğinde icap eden tedbirleri almak zorundadır" diye konuştu.

Konuşmasında, bu durumu örneklerle de anlatan Hisarcıklıoğlu, üye devletlerin 1970 yılı başından itibaren muamele vergisi olarak kdv uygulamalarını öngören bir direktifi kabul ettikleri söyledi. Türkiye'nin de 1985 yılında 1957'den itibaren uyguladığı gider vergilerini kaldırarak, kdv'ye geçtiğini belirten Hisarcıklıoğlu, AB'de vergileme alanında meydana gelen değişikliklerin kdv ile sınırlı olmadığını bildirdi.

AB ve küreselleşen dünyada, OECD'nin de meydana gelen gelişmelerden etkilendiğini, vergileme ile ilgili kararlarında bunları da gözönünde tuttuğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bütün bu gelişmelere kayıtsız kalmasının düşünülemeyeceğini söyledi.

TOBB'UN RAPORUNDAN

Bu arada Odalar Birliği Özel İhtisas Komsiyonu tarafından hazırlanan rapor ile ilgili, komisyon başkanı Prof. Dr. Halil Nadaroğlu bir sunuşta bulundu.

Odalar Birliği'nin "Vergilemede Global Eğilimler-AB ve Türk Vergi Sistemi" başlıklı raporu üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde vergilemedeki global eğilimler, gelir vergilemesi, harcama vergileri gibi konular ele alınırken, ikinci bölümde vergileme konusunda AB'nin yaklaşımları inceleniyor, üçüncü ve son bölümde ise bu iki bölümün ışığı altında Türk vergi sisteminin sorunları ve iyileştirmeleri konusunda öneriler bulunuyor.

Raporun son bölümünde, AB'nin tam üyelik müzakerelerinin başlamasıyla ilgili takvimin belirlenmesi konusundaki sorumluluğu, Türkiye'nin üzerine attığı belirtildi. Raporda, tam üyelik müzakerelerinin başlamasının ön koşulu olarak, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerinin siyasi boyutuna uyum göstermesinin istendiği hatırlatıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle