GeriEkonomi TOBB, özel sektöre ‘kârdan fedakârlık’ çağrısı yapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TOBB, özel sektöre ‘kârdan fedakârlık’ çağrısı yapacak

Başbakan Mesut Yılmaz'ın, ‘‘Enflasyonla mücadelede özel sektör gereken fedakarlığı yapmadı’’ şeklindeki açıklaması üzerine harekete geçen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 1 Mayıs'ta Trabzon Bölge Toplantısı'nda özel sektöre ‘‘kârdan fedakârlık edin’’ çağrısı yapmaya hazırlanıyor. TOBB Başkanı Fuat Miras, ‘‘Özel sektörün faiz kârlarından kaçınarak, enflasyonun düşmesine katkıda bulunmasını isteyeceğiz’’ dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz'ın önceki günkü basın toplantısında, ‘‘enflasyonla mücadelede özel sektörün gereken fedakarlığı yapmadığını’’ belirtmesinin ardından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), iş dünyasına yönelik ‘‘kârlarda fedakarlık’’ çağrısına hazırlanıyor.

TOBB Başkanı Fuat Miras, Başbakan Yılmaz'ın sözlerini değerlendirirken, özel sektörün maliyet artışlarını mal ve hizmet fiyatlarına yansıtmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Doların arttığını, bu durumda ithalata bağlı sanayilerde fiyat artışlarının da doğal karşılanması gerektiğini kaydeden Miras, şöyle konuştu: ‘‘Sanayi, zararına çalışmaz. Başbakan'ın söylediği fedakarlık, özel sektörün zarar etmesi ise, özel sektör zarar ederek çalışmaz. Ancak biz, 1 Mayıs'ta Trabzon'da yapılacak bölge toplantısında özel sektöre bir çağrıda bulunacağız. Sanayicilerin, özel sektörün faiz kârlarından kaçınarak, enflasyonun düşmesine katkıda bulunmasını isteyeceğiz. Sayın Başbakan'ın dile getirdiği fedakarlık, azami karların asgariye çcekilmesi ise, biz de bu çağrıyı yapacağız.’’

KARŞILIKSIZ PARA

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Faruk Yücel de, enflasyonu aşağı çekmek konusunda, özel sektörün yapacağı çok fazla birşey olmadığı görüşünü savundu. Özel sektörün piyasa şartlarında çalıştığını kaydeden Yücel, ‘‘Bu kuruluşların büyük bölümü borsada. Bugün bir Koç grubu, (Ben buzdolabına şu kadar süre zam yapmayacağım) dese, Arçelik hisselerini kim alır?’’ dedi. Yücel, enflasyonun ana sebebinin karşılıksız para basılması olduğunu da vurguladı.

Bu arada, Başbakan Mesut Yılmaz'ın enflasyonla mücadeleye daha fazla destek verilmesi için Ekonomik ve Sosyal Konsey'in özel bir toplantıya çağrılacağı açıklaması ise konsey üyelerince olumlu karşılandı. TOBB ve TZOB, enflasyonla ilgili görüşlerin toplantıda daha detaylı bir şekilde tartışılma olanağı bulunacağını belirtti.

Çağlayan: Herkes kararlı olmalı

Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Çağlayan enflasyonun sadece özel sektörün veya siyasetçilerin değil, ülkenin bir milli sorunu olduğunu ifade etti. Bu konuda tüm kesimler arasında bir milli mutabakat bulunması gereğini vurgulayan Çağlayan, şunları söyledi:

‘‘Özel sektör, bu konuda gereken fedakarlığı göstermektedir. Enflasyonu, sadece özel sektörün zam yapmasına bağlamak yanlıştır. Diğer kesimler de üzerine düşeni gerçekleştirecek. Siyasi otoride de bu konudaki yapısal reformları yapacak. Özel sektör bu konuda, zaten fedakarlık yapmaktadır. Ortaya konan programa da uyum gösterir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Enflasyonun aşağı çekilmesi için herkesin üzerine düşen fedakarlığı yapması gerekir. Ama ciddi şekilde. Topyekün kararlar alınacak. Herkes kararlı olacak. Herkes de inanıp, güvenecek.’’Yorumları Göster
Yorumları Gizle